Поврзи се со нас

Гостивар

Комеморација за нобеловецот со гостиварско потекло д-р Ферид Мурад

Објавено

на

Во чест на нобеловецот со гостиварско потекло д-р Ферид Мурад, кој почина минатата недела, на Државниот универзитет во Тетово денес се одржа Комеморација. Професори, личности од јавниот живот, медицинари му оддадоа почит за достигнувањата и значителениот придонес за развојот на медицината и науката.

На Комеморацијата присуствуваше и министерот за здравство Фатмир Меџити.

„Тој нè потсети дека кога науката се користи за позитивни цели, има капацитет да го промени светот. Неговото дело ќе продолжи да живее преку многубројните истражувачи и студенти кои ги инспирирал, како и преку пациентите чии животи станаа подобри благодарение на неговите откритија.“, рече Меџити во своето обраќање.

Д-р Мурад е роден во 1936 година, а во 1998 ја доби Нобеловата награда за медицина и физиологија. По него е именувана гостиварската општа болница, а беше прогласен и за почесен доктор за науки на Државниот универзитет во Тетово.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена