Поврзи се со нас

Занимливости

Најчести причини за криза во врската

Објавено

на

Неколку брачно-љубовни терапевти на Редит ги открија предупредувачките знаци дека врската е на работ на пропаст, одговарајќи на прашања на следачите. Следат трите најчести причини за криза во врската и стручни совети за тоа.

Префрлање на вината

Според стручњаците, првиот знак на којшто треба да се обрне внимание е она префрлање на вината за сите проблеми во врската на партнерот.

„Секоја врска е партнерство. Многу ретко сум видел вакви проблеми во врската само по вина на една личност. Овие проблеми обично се променливи и сложени по природа. Тие генерално се резултат на когнитивните, емоционалните фактори, однесувањето и интерперсоналните модели на секој партнер. Поточно на односот еден кон друг“, напиша еден терапевт.

Агресивно однесување

Ова пак, и онака не треба да биде присутно во ниедна врска.

Терапевтот објаснува: „Ако една личност (жртвата, б.п.) каже дека сака да престане да го провоцира агресивното однесување на другата личност, тоа е предупредувачки знак. Работам со многу двојки каде една личност е агресивна и сака да преземе одговорност и да се промени“.

Меѓутоа, ако жртвата ја презема одговорноста за агресијата, а агресивниот партнер не презема одговорност, тогаш целта е жртвата да ја напушти другата личност или барем да се обиде да постави граници.

Прекршување на црвените линии

Следниот знак за предупредување е за кршење на границите.

„Малку тестирање на границите е добро, но постојаното кршење на границите е голем предупредувачки знак. Луѓе, познавањето на вашите граници, нивната поставенот и одржување – сѐ тоа е многу важно за вашата сопствена благосостојба. Исто така, научете да почитувате туѓите граници“, напиша еден стручњак.

Тој додаде и дека сите граници во врската не се засекогаш и може да се заслужат, заработат или загубат. Сѐ е во почитувањето на достоинството на другата личност.

Давајќи пример, терапевтот додаде: „Ако одите на спиење во 21 часот и се будите да вежбате во 5 часот наутро, држете ја таа практика. Пристојната личност ќе го почитува тоа, но грубата личност ќе се обиде да ја саботира таа навика“.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена