Поврзи се со нас

Занимливости

Најпаметните раси кучиња според научно истражување

Објавено

на

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од Универзитетот на Хелсинки во Финска, ги именува најпаметните раси. На првото место е белгискиот малиноа овчар кој освои 35 од 39 поени – оваа раса често е користена од полицијата.

Меѓу нив имало единки од граничарски шкотски овчар, белгиски овчар, англиски кокер шпаниел, германски овчар, златен ретривер, лабрадор и голем број мешани раси.

За да дојдат до своите научни заклучоци, стручњаците спроведоа низа од 10 когнитивни и бихејвиорални тестови. Меѓу другото, тие ги проучувале способностите на животните „да читаат“ човечки движења, да решаваат проблеми и да помнат информации. Испитувањата опфатиле илјадници кучиња од различни раси.

Така, еден од тестовите има цел да провери колку кучињата се независни… Тука животните имаа задача да најдат начин да земат храна од запечатена кутија.

Според истражувањето, второто место го зазеде шкотскиот овчар (бордер коли) – доби 26 од 39 поени. На место број 3 се најдоа кучињата од расата ховаварт (25 поени).

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 21 минута

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 1 час

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена