Поврзи се со нас

Занимливости

Ако сте родени на 29 февруари, науката вели дека сте 1 на 5,5 милиони луѓе во светот

Објавено

на

Феноменот на престапна година и 29 февруари е проследен со бројни народни верувања кои со децении се востановени кај нас, но и во многу други култури во светот. Голем број луѓе овој датум, кој се случува секоја четврта година, го сметаат за мистичен и особено моќен, а оние родените на 29 февруари – различен од сите други и надарени со посебна среќа и интуиција.

Веројатноста некој да се роди на 29 февруари е многу мала

Колку луѓе знаете кои се родени на 29 февруари? Можеби една личност (ако се напрегате и се обидете да се сетите), но најверојатно и ниту една. Ако некогаш сте се запрашале зошто е тоа така, одговорот е многу логичен – затоа што веројатноста некој да се роди на тој ден е 1/1461. Доколку се направи пресметка на целото население во Светот, т.е 8 милијарди жители, ќе дојдеме до податок дека некој кој што е роден на 29ти февруари е еден на 5,5 милиони луѓе од целиот свет. Сепак, ова е само груба проценка и може да варира врз основа на специфичните демографија и правилата за престапна година.

Родените на 29 февруари имаат шесто сетило за натприродни појави

Нашите соседи односно српскиот народ верува дека луѓето родени на 29 февруари се надарени со исклучително силна интуиција и шесто сетило за натприродни појави. Се верува дека тие се и неверојатно способни и неверојатно креативни, со уникатни таленти вткаени во нивното битие. Исто така, се верува дека среќата секогаш ги следи во животот и дека и од сосема непредвидени ситуации секогаш се „извлекуваат“ без никакви последици. Како некој одозгора да ги гледа и чува во секое време, знаејќи колку се ретки и посебни.

Кога луѓето родени на 29 февруари го слават својот роденден?

Луѓето родени на 29 февруари можат да го прослават роденденот на тој ден само еднаш на секои четири години. Но, што се случува со преостанатите три? Секоја обична година роденденот го слават или претходниот ден, односно 28 февруари или следниот ден, 1 март. Во повеќето земји оваа одлука е препуштена на славениците. Сепак, постојат исклучоци. На пример, во цела Кина (освен Хонг Конг), како и во Нов Зеланд, ова прашање е законски регулирано, па родените на 29 февруари го слават роденденот на 28 во месецот кога е вообичаена година. Во Хонг Конг и Англија законот е поинаков – за да го прослават својот роденден, родените на 29 февруари мора да почекаат до 1 март.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 36 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 2 часа

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 10 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена