Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Не јадете ваква храна пред спиење

Објавено

на

Бројни намирници никако не смеат да се јадат навечер, бидејќи го расипуваат сонот, сметаат стручњаците. Во таа смисла, „Бенеден хелт“ (Beneden Health) споделува пет од закуските што е подобро да се прескокнат навечер пред спиење.

Чоколадо

Познато е дека не треба да се пие кафе пред легнување, бидејќи нивото кофеин може да даде вишок енергија, што секако ѝ пречи на подготовката на телото за сон. Лекарите велат дека истото важи и за чоколадото што исто така треба да се избегнува пред одење в кревет, како и шеќерот воопшто, советуваат стручњаците.

Сладолед

Претерано слатки работи може да предизвикаат покачување на шеќерот во крвта, што секако е неповолно за пред спиење. Можеби најсликовит во таа смисла е сладоледот, па потоа колачите, бисквитите итн.

Варирањето на шеќерот во крвта, се вели, предизвикува ослободување хормони како адреналин и кортизол, што може да доведе до анксиозност, глад, раздразливост. Иако првично може да се чувствувате сити и подготвени за в кревет, овие промени во хормоните може да предизвикаат често будење ноќе.

Сирење

Тврдото или старо сирење, според стручњаците, содржи високи нивоа на аминокиселината наречена тирамин, што придонесува за несакана будност. Тирамин вусшност предизвикува панкреасот да ги ослободува хормоните за возбуда и будност. Истото важи и за сушени производи од месо.

Зачинета храна

И зачините како што се лут сос, сенф, итн. може да го попречат регулирањето на температурата на тело и со тоа да го нарушат сонот. А, зголемувањето на телесната топлина е поврзано и со варењето на зачините – тоа бара високо ниво енергија, што, пак, го прави длабокиот сон прилично неизводлив.

Чипс

Она што го прави чипсот вкусен е количината сол во него. Но, премногу сол го дехидрира телото, а го зголемува задржувањето вода, што предизвикува замор. Истражување на Европското здружение за ендокринологија посочува дека солената храна, како што се и посолените јаткасти плодови, може да доведе до нарушен или кревок сон.

Така, лекарите препорачуваат да се приврши со солената храна најмалку два – три часа пред спиење, за подобар сон.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 3 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 4 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 5 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 6 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 7 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 8 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 8 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

Таравари и Димитриевски ги собраа потребните 10.000 потписи за кандидатурите за претседател

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена