fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

Објавено

на

  Членките на ЕУ денеска се договорија за координиран пристап што ќе го олесни безбедното и слободно движење во земјите на Унијата за време на пандемијата на Ковид-19, а новите препораки ќе стапат во сила на 1 февруари.
  Министрите на ЕУ се согласија дека мерките против ширењето на инфекцијата треба да се спроведат земајќи ја предвид здравствената состојба на поединецот, а не епидемиолошката состојба во регионот од кој доаѓа. Исклучок се „темно црвените“ области со високо ниво на циркулација на вирусот.

  Тоа значи дека клучна одредница за патувањето ќе биде дигиталниот ковид-сертификат на патникот, односно потврдата дека е вакциниран, дека има негативен тест или дека ја прележал болеста.

  Патниците со дигитален ковид-сертификат не треба да бидат изложени на дополнителни ограничувања за слободно движење.

  – Тоа значително ќе ги поедностави правилата што се применуваат и ќе им обезбеди на патниците дополнителна прецизност и предвидливост, се наведува во соопштението на Советот на ЕУ.

  Еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес и еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс ги повикаа членките да ги применат заедничките правила, нагласувајќи дека прецизноста и предвидливоста за граѓаните на ЕУ се клучни за безбедно патување.

  – Блисната координација на ниво на ЕУ е од суштинско значење, не само за функционирањето на единствениот пазар, туку особено за да се обезбеди прецизност и безбедност за луѓето кои патуваат во рамките на ЕУ, се вели во заедничката изјава на двајцата еврокомесари.

  Тие додадоа дека досега се издадени повеќе од 1,2 милијарди ковид-сертификати и дека членките на ЕУ денеска потврдија оти поседувањето на тој документ треба да биде доволно за патување за време на пандемијата.

  Советот на ЕУ соопшти дека од 1 февруари рокот на важност на потврдата за вакцинација ќе биде ограничен на 270 дена од последната примена доза.

  Членките на ЕУ можат да прифатат и вакцини одобрени од националните власти или Светската здравствена организација.

  ПЦР тестот не смее да биде постар од 72 часа, а брзиот антигенски тест важи 24 часа. Потврда за закрепнување од болеста може да се добие доколку поминат најмногу 180 дена од првиот позитивен тест.

  Од оние кои немаат ковид-сертификат може да се бара да направат тест пред патувањето или најдоцна 24 часа по пристигнувањето.

  Препораките на Советот не се правно обврзувачки, така што властите во земјите-членки треба да одлучат за нивното спроведување.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 7 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 8 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 12 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 14 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 15 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 16 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 17 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 19 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 1 ден

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 2 дена

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена