Поврзи се со нас

Гостивар

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Објавено

на

Пред утрешниот голем православен празник Богојавление или Водици денот на кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан, Gostivarpress.mk ве потсетува на најсреќните на чествувањето на Водици во Гостивар од возобновувањето на традицијата со положување на светиот крст во Вардар во 2015 година, односно момците кои го извадија крстот.

Се верува дека оној што ќе успее да го фати крстот, ќе го прати здравје и среќа во текот на целата година.

2015

По пауза од 70 години на возобновувањето на традицијата во Гостивар, Дарко Лавдинов во 2015 го послужи најмногу среќа и го фати светиот крст.

2016

Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во Гостивар, Горан Божиновски имаше најмногу среќа во 2016 година.

2017

Павел Давидоски го фати светиот крст во водите на Вардар на прославата на Богојавление Водици во Гостивар во 2017 година.

2018

47 годишниот Душко Милошевски имаше најмногу среќа меѓу пријавените кои скокаа по крстот во водите на Вардар во 2018 година.

2019

Светиот крст за Водици во Гостивар во 2019 година, заврши во рацете на Панче Ѓурчиновски.

2020

Од триесетината гостиварци кои скокаа по крстот во студените води на реката, Благојче Велјановски го послужи најголема среќа.

2021

Поради пандемијата во 2021 година крстот беше положен во осветена вода во црквата „Успение на Пресвета Богородица“, а во вадењето симболично учествуваа неколку дечиња.

2022

Во 2022 најсреќен на Водици во Гостивар беше 16 годишниот Виктор Угриноски.

2023

Минатата година, најсреќен беше Роберт Исаиловски

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 7 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 8 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 9 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 10 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 11 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 13 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 14 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 16 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена