fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележување на Водици во Гостивар согласно мерките за заштита од ковид, сепак традицијата не се прекина

Објавено

на

  Традицијата на одбележување на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Гостивар продолжи и годинава, но поради пандемијата без масовна манифестација и без положување на крстот во Вардар.

  Утрово во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ беше отслужена литургија со која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски г.Јосиф. Потоа крстот беше положен во казанот со осветената вода, а во вадењето симболично учествуваа неколку дечиња.

  Од организацискиот одбор за прослава на Водици во Гостивар се задоволни што иако на поинаков начин, традицијата не се прекина, а празникот повторно донесе голема радост меѓу верниците.

  „Бог се јави. Ова е голем ден за сите христијански верници, иако годинава во поинакви услови, сепак важно е што традицијата не се прекина. Како што гледате верниците ги почитуваат мерките, носат маски, нема групирања. Прославата на Водици во Гостивар претходните години поминуваше многу масовно со илјадници граѓани кои присуствуваа на положување на крстот во Вардар, но сега пандемијата не дозволува таква манифестација и тоа мора да го испочитуваме. Многу здравје, среќа, бериќет и мир за сите посакуваме, па наредната година да славиме како што било претходно.“, рече д-р Никола Петровски од организациониот одбор.

  Граѓаните кои доаѓаа во црквата палеа свеќи за здравје, се помолија за мир и спасение и полнеа од осветената вода да понесат во домовите.

  Денешниот ден, 19 јануари, поради празникот Водици е неработен ден за православните верници.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 19 минути

  Продолжува рекордниот раст на рубљата во однос на доларот и еврото

  Што, како, каде?!пред 1 час

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 2 часа

  Приведен дилер баран по наредба на судот во Гостивар за казна затвор од 6 години

  Гостиварпред 3 часа

  Викенд временска прогноза

  Гостиварпред 15 часа

  Ќе се реновира детското одделение во болницата во Гостивар

  Македонијапред 17 часа

  Малиот гениј Македон на прием кај Пендаровски и Шаќири

  Гостиварпред 17 часа

  Возат патници со неисправни возила, 15 казни во Гостивар и Тетово за превозници

  Вестипред 18 часа

  Расте бројот на заболени од мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен гостиварец, се однесувал агресивно кон полицајци

  Гостиварпред 22 часа

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Гостиварпред 23 часа

  Малолетник повреден со нож пренесен во болницата во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Самостојна изложба на Решат Амети во Грац

  Македонијапред 1 ден

  СПЦ и МПЦ-ОА во Белград одржуваат литургија на помирување

  Вестипред 4 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 3 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 2 недели

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Гостиварпред 1 недела

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 1 недела

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Спортпред 2 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 4 дена

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 4 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена