Поврзи се со нас

Гостивар

Почна грип сезоната во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Првите случаи на сезонски грип се регистрирани во Тетово и Гостивар. Институтот за јавно здравје соопшти дека во текот на 42-рата недела од 2022 година (од 17-23.10.2022), во Македонија се пријавени 27 случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип, соодветно за овој период од сезоната, во споредба со минатата сезона и просекот.

Заболените лица се регистрирани во Тетово – 17 и Гостивар – 10.

Во однос на возраста, од 15-64 години регистрирани се 15 лица, од 0-4 години – 8 лица и од 5-14 години – 4.

Вкупно од 40-42 недела пријавени се 47 случаи.

Во текот на 42-ра извештајна недела, во вирусолошката лабораторија на ИЈЗ РСМ пристигнаа 312 материјали за лабораториско тестирање на грип од кои 13 од сентинел САРИ надзорот, паралелно тестирани за грип и COVID-19. Од тестираните материјали еден е со позитивен резултат – Influenza A(H3).

Кумулативно, досега се тестирани 801 материјал од кои еден е со позитивен резултат – Influenza A(H3).

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Вестипред 2 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 3 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 3 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 14 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 15 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 18 часа

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 18 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 19 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 21 час

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар презентирани можности за културни проекти финансирани од ЕУ

Македонијапред 22 часа

Мицкоски: Предупредував на ова, другата страна влегува во конфликт на ниво на студена војна

Гостиварпред 24 часа

Судењето за „Ласкарци“ продолжува со сослушување на вештаци кои го изготвија супервештачењето

Гостиварпред 1 ден

Гостиварец лажно го пријавил својот татко за напад и нарушил јавен ред и мир

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 3 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 5 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена