Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Објавено

на

Вчера (5 октомври) во Гостивар се одржа средба со претставници на три ловечки друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште, чиј иницијатор и носител беше Отсекот за превенција на Секторот за внатрешни работи Тетово.

На средбата присутните поблиску беа запознаени со одредбите на Законот за лов и Законот за оружје, при што посебно им беше нагласена потребата целосно и без исклучоци безусловно да се почитуваат. Тие, исто така, беа информирани и за законските санкции кои се однесуваат на незаконски лов, и потсетени дека не можат да ловат со туѓо оружје или со оружје кое не е регистрирано, а кое претходно им припаѓало на нивни починати блиски.

„Ловџиите од овие три друштва, пак, на вчерашната средба искажаа нескриено задоволство од досегашната соработка со полицијата и целосно ги поддржаа викенд-контролите кои континуирано се практикуваат есенва и се заложија уште повеќе да се интензивираат. Ловџиите посебно го издвоија како присутен проблемот со поединци кои излегуваат низ ловиштата, а не се членови на друштвата.“, извести портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

 

Вакви средби минатиот месец беа организирани и со претставници на петте ловечки од поширокото тетовско подрачје, односно од Тетово, Брвеница, Теарце и Боговиње.

Целта на овие средби е ловџиите од Полошкиот регион да бидат навреме информирани за сите поединости кои се однесуваат на важечката законска регулатива и однапред да се превенираат можните проблеми на овој план.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 11 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 12 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 15 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 17 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена