Поврзи се со нас

Гостивар

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Објавено

на

  Во организација на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ попладнево во Гостивар се одржа мирен протест против дигитализација на учебниците. Говорниците пред присутните родители, просветни работници и деца подвлекоа дека Министерството за образование не ја објаснило новата концепција во јавноста и дека хартиените учебници мора да останат основно средство од кое учениците ќе учат.

  „За новиот закон разбравме преку медиумите, се прашуваме како министерката Царовска без консултација со родителите, без истражувања и анкети се одлучи на толкави отскоци во образовниот систем. До сега никој од МОН не излезе со конкретно образложение на концепцијата, а одговорите од директорите и Советите на родители не се комплетни да не убедат дека реформите се добри за нашиот образовен систем. Во однос на дигитализацијата не‘ направија дека сме со заостанати размислувања и дека додека светот се стреми кон дигитализација ние ја спречуваме. Погрешно не‘ сфатија, ние велиме нека има дигитализација, но без отфрлање на хартиените учебници, и тие да останат примарно средство за учење на децата“, беше речено на протестот.

  Во своите обраќања, учесниците исто така, потенцираа дека најпрво треба да се создадат услови во училиштата, а потоа да се размислува за други предизвици: „Ако согледаме колку училишта во Македонија имаат лоша инфраструктура, распаднати училници, без тоалети, ќе сфатиме дека правиме голем отскок и наместо да ги опремиме и средиме училиштата, ние се запознаваме за е-учебници и уреди, како тоа да е единствен проблем“.

  На протестот во Гостивар беа презентирани и анализи од стручни лица, психолог и офталмолог за штетноста од прекумерното користење на електронските уреди врз психата, социјализацијата и здравјето на очите кај децата.

  Критика и прашања беа упатени и во однос на воведувањето изборен предемт Сексуално образование, а укинување на Етика на религиите, како и за спојувањето на повеќе предмети во еден.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 4 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 6 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 11 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 13 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 14 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 1 ден

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 1 ден

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 1 ден

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 3 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!