Поврзи се со нас

Гостивар

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Објавено

на

Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби, подружница Гостивар информира дека лицата и семејствата кои се во социјален ризик, а имаат потреба од професионална нега и грижа (лица со Мултиплекс склероза, со Алцхајмерова болест, одмена на семејна грижа за лица со попреченост) , таа услуга може да ја добијат бесплатно и апелира да се пријавуваат.

Услугата ќе ја пружаат 12 негуватели, кои претходно поминаа стручна обука, во рамки на програмата економија на грижа, а во склоп на Мултифункционалниот Центар за социјални услуги во Гостивар, што наскоро и официјално ќе почне со работа.

„Негувателите се веќе вработени, меѓу нив има социјални работници, медицински лица, педагози…Центарот е во фаза на добивање на лиценца, која наскоро ја очекуваме од Министерството за труд и социјала, а до тогаш треба да ги мапираме лицата и семејствата на кои им треба помош. Право на бесплатна нега и грижа ќе добијат оние кои се наоѓаат во тешка финансиска состојба, се социјално загрозени и не можат да си дозволат такви трошоци. Ги повикувам граѓаните да се пријавуваат.“, вели раководителката на подружницата на Ресурсен во Гостивар, Маргарита Милошеска, нагласувајќи дека заинтересираните треба да пополнат барање/документ од подружницата на Ресурсен Гостивар и истото да се поднесе во Центарот за социјална работа во Гостивар. Тамошните служби, потоа одлучуваат дали барателот ги исполнува условите за бесплатна нега и грижа, додава таа.

За повеќе информации граѓаните може да се обратат на 071-236-635 и 078-363-444 кај раководителката Милошеска и соц.работник Адријана Иваноска Стојманова.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 55 минути

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 4 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Гостиварпред 4 часа

ОО СДСМ Гостивар организираше медицински прегледи и советување: “Не чекај, превенирај!“

Македонијапред 5 часа

Вечерва, сите патишта водат кон СЦ „Јане Сандански“ на “99 Мегастарс”

Гостиварпред 7 часа

20 годишник завршил во ПС Гостивар поради закани кон таткото и братот

Гостиварпред 8 часа

Дел од „Илинденска“ во Гостивар утре и задутре затворена за сообраќај

Спортпред 8 часа

Познати се 12 од 16 учесници во плејофот на фудбалската Лигата на шампиони

Македонијапред 8 часа

Отворен 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје

Македонијапред 11 часа

Министерството за култура го објави конкурсот за Град на културата за 2024 година

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена