Поврзи се со нас

Македонија

Се празнува Спасовден

Објавено

на

Четириесет дена по празникот на Христовото Воскресение, Велигден, верниците го одбележуваат Спасовден, вознесение Христово. По воскреснувањето, Исус  40 дена им се јавувал на апостолите и ги поучувал. Потоа се вознесол на небото, а неговите ученици се вратиле во Ерусалим кадешто го прославувале и благословувале по храмовите.

Во спомен на Христовото вознесение на небото христијанската црква го востановила празникот Вознесение Христово или Спасовден, затоа што се празнува денот на Спасителот на Светот. Празникот е подвижен и датумот зависи од Велигден, а секогаш се паѓа на ден четврток.

Именден денес слават: Спасе, Спасија, Спаска…

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена