fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Отворена летната сезоната за риболов во водите на ЈУНП „Маврово“

Од денеска, 1 јуни официјално започнува новиот режим на риболовната сезона за спортско – рекреативен риболов во водите на Националниот парк Маврово.

Во водите на Мавровското езеро, риболовот е дозволен секој ден до 30 октомври, 2020 година.

Во водите на река Радика и нејзините притоки, риболовни денови се петок, сабота, недела и државни празници се до 30 септември, 2020 година.

Од ЈУНП „Маврово“ најавуваат засилени контроли за време на целата риболовна сезона, со цел заштита од недозволен риболов и почитување на правилата и Законот за риболов и аквакултура.

Риболовните дозволи за спортско-рекреативен риболов за 2020 година се издаваат исклучиво со приложување на риболовна легитимација со доказ за подмирено членство за 2020 година.

Цените за оваа риболовна сезона се:

Дневна риболовна дозвола                              200,00 ден.
Седумдневна риболовна дозвола                  1000,00 ден.
Петнаесетдневна риболовна дозвола          1700,00 ден.
Годишна риболовна дозвола                          4000,00 ден.

Новитет оваа риболовна сезона е тоа дневните риболовни дозволи може да ги купите онлајн на веб страната на ЈУНП Маврово www.npmavrovo.mk во делот за билети.

Риболовните дозволи се издаваат во Информативниот туристички центар во Маврови Анови, каде може да се информирате за што е поврзано со Националниот парк Маврово.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!