Поврзи се со нас

Македонија

Отворена летната сезоната за риболов во водите на ЈУНП „Маврово“

Објавено

на

Од вчера, 1 јуни, официјално започнува новиот режим на риболовната сезона за спортско – рекреативен риболов во водите на Националниот парк Маврово.

  • Во водите на Мавровското езеро, риболовот е дозволен секој ден до 30 октомври, 2022 година.
  • Во водите на река Радика и нејзините притоки, риболовни денови се петок, сабота, недела и државни празници се до 30 септември, 2022 година.

Од ЈУНП „Маврово“ најавуваат засилени контроли за време на целата риболовна сезона, со цел заштита од недозволен риболов и почитување на правилата и Законот за риболов и аквакултура.

Риболовните дозволи за спортско-рекреативен риболов за 2022 година се издаваат исклучиво со приложување на риболовна легитимација со доказ за подмирено членство за 2022 година. Дозволи може да се набават во Информативниот туристички центар во Маврови Анови, а дневна риболовна дозвола може да се купи и преку електронски систем на следниот ЛИНК.

Цените за оваа риболовна сезона се:

Дневна риболовна дозвола                              200,00 ден.
Седумдневна риболовна дозвола                  1000,00 ден.
Петнаесетдневна риболовна дозвола          1700,00 ден.
Годишна риболовна дозвола                          4000,00 ден.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 6 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена