Поврзи се со нас

Вести

Седум локалитети во ЕУ добија статус на „европско наследство“

Објавено

на

Европската комисија донесе одлука со која на седум локации во Европа им се доделува статусот на „европско наследство“, поради нивната клучна улога во историјата и културата на континентот.

Станува збор за Цистерцискиот Пејзаж, што се протега од Словенија, преку Австрија, Германија и Чешка до Полска, за манастирот „Сан Херонимо де Јусте“ во Шпанија, музејот „Нашиот Господ на таванот“ во Холандија, кралскиот куклен театар „Тун“ во Белгија, финската Келевала, концертната сала „Романски Атенеум“ во Романија и селото Санта Ана ди Стацема во Италија.

Честитајќи им на седумте локации за добивањето на новиот статус, еврокомесарката за иновации, истражување, култура, образование и млади Илијана Иванова оцени дека тоа претставува признание за тимовите што стојат зад нив.

Заедно, тие го продлабочуваат нашето сфаќање и ценење за културата и историјата на Европа. Ги охрабрувам сите да ги посетат овие локации: секоја од нив е уникатно и збогатувачко искуство, истакна Иванова.

Новите седум локации беа избрани во конкуренција на 16 номинирани предлози избрани во потесниот круг од земјите членки на ЕУ кои учествуваа во процесот на селекција. Официјалната церемонија на доделувањето на новиот статус ќе се одржи на 17 април во белгискиот град Антверпен.

Со овие седум локации, вкупниот број на места во ЕУ што имаат статус на европско наследство се искачи на 67.

Статусот на европско наследство им се доделува на споменици, природни или урбани локалитети, објекти од културата, културни добра и нематеријално наследство, со што се признава нивната клучна улога во развојот на европската историја и култура.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 40 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 5 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 11 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена