Поврзи се со нас

Гостивар

Собир во Гостивар за годишнината од пробивањето на Сремскиот фронт

Објавено

на

На пригоден собир, со историски осврт и положување на цвеќе, во Гостивар беа одбележани 79 години од пробивањето на Сремскиот фронт, односно завршните операции   за конечно ослободување на Југославија. Настанот го организираше Општинскиот одбор на Сојуз на борци Гостивар, традиционално пред споменикот на паднатите борци во градскиот парк.

„Македонија беше ослободена со сопствени сили, беше извојувана национална и социјална слобода, беше воспоставена народна власт. Својата слобода македонскиот народ ја плати со 24 илјади жртви. По ослободувањето на Македонија, дел од македонските борбени единици зедоа учество во завршните операции за конечно ослободување на Југославија. На Сремскиот фронт беше испратен Петнаесеттиот македонски корпус со околу 22.000 војници, составен од 8 бригади организирани во  првата југословенската армија. Во содејство со другите единици на 12 април 1945 г. беше пробиен Сремскиот фронт. Македонските воени формации водеа тешки борби кај Товарник, Винковци, Славонска Пожега, Винковци, учествуваа и во ослободувањето на Загреб, а дел се бореа и во Словенија. Во ослободувањето на Југославија на 15 мај 1945 година, македонските единици зедоа учество во чистење на теренот. Во тие борби загинаа 1.674 борци од Македонија од сите националности. Во оваа прилика сакам да истакнам дека Гостивар и гостиварско чесно го дадоа својот придонес во големата и пресудна борба за слобода. Од нашиот крај паднаа 322 активни борци и 158 жртви на фашистичкиот терор. Само во завршните операции за ослободување на Југославија животите ги загубија 218 наши сограѓани, а стотина беа ранети. Сето ова прави актерите на овие настани да се вселат во историјата како личности кои не само што знаеле да ја изберат вистинската страна, туку со својата решеност и политичка проценка и пожртвуваност ги задолжуваат сегашните и идните генерации.“ , рече пред присутните Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци во Гостивар.

Одбележувањето на 79 години пробивање на Сремскиот фронт се заокружи со положување на букети цвеќе на споменикот и едноминутно молчење.

Цвеќе положија делегации на боречката организација и од гостиварските ограноци на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена