Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети за исхрана при стомачен вирус

Објавено

на

Кога имате стомачен вирус, знаете колку е исцрпувачки и тешко да се обидете да јадете што било. Сепак, и покрај тоа, на телото во таа ситуација му треба само храна и течност.

Кога страдате од гадење, повраќање и дијареа од цревни вируси, храната е веројатно последното нешто што ви паѓа на ум. И тоа е во ред. Експертите советуваат да не се форсирате ако не ви се јаде, туку да се концентрирате на закрепнување, одмор и внесување доволно течности.

Но, има, секако, храна која може да ги подобри или влоши работите за време на стомачен грип.

Хидратацијата е на прво место

Цревниот или стомачниот вирус, познат како вирусен гастроентеритис, е специфичен меѓу вирусите бидејќи предизвикува непријатни симптоми на повраќање и дијареа.

Во исто време, најголемиот проблем е што сето тоа исцрпува и води до дехидрација, што потоа навистина може да ја комплицира болеста и веројатно да доведе до одење во болница на инфузија.

Почекајте околу два часа по последното повраќање и започнете со мали, чести голтки за да не го преоптоварите стомакот. Лекарите ги советуваат овие течности:

 • Вода или коцки мраз
 • Билен чај без кофеин (чајот од ѓумбир и шипка може да биде особено корисен)
 • Супа
 • Електролитни пијалоци.

Што да јадете кога имате цревни вируси?

За време на акутни напади, грчеви и трчање во тоалет, веројатно нема да имате апетит, но како што постепено ќе се смири, желбата за храна ќе ви се врати. Внимавајте веднаш да не се прејадете, туку јадете мали количини храна, внимателно.

Најдобрата храна за стомачниот вирус е мека, блага и лесно сварлива, имено:

 • банани
 • ориз
 • каша од јаболка.

Покрај тоа, кога стомакот ќе се смири, овие намирници ќе помогнат во закрепнувањето од вирусот:

 • компири
 • производи од цели зрна како леб, житарки и тестенини
 • киноа
 • кафеав ориз
 • овесна каша
 • јаболка
 • тикви
 • гриз од пченка

Ѓумбир

Ѓумбирот го олеснува минувањето на храната низ дигестивниот тракт, што може да помогне во олеснување на грчевите и гадењето.

Затоа се препорачува:

 • чај од ѓумбир
 • слатки со ѓумбир со ниска содржина на шеќер
 • грицки и колачиња со ѓумбир
 • свеж ѓумбир во чај или храна.

Храна која треба да се избегнува

Она што не го јадете може да биде исто толку важно како и она што го јадете кога имате стомачна вироза. Некои намирници можат дополнително да го оптоварат веќе преоптоварениот стомак.

Затоа избегнувајте ја оваа храна:

 • кафе
 • газирани пијалоци
 • алкохол
 • зачинета храна
 • мрсна храна
 • кисела храна како домати
 • млечни производи
 • слатка храна и пијалоци.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена