Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Која храна е штетна, а која корисна за тироидната жлезда

Објавено

на

Тироидната жлезда е мала жлезда во облик на пеперутка која се наоѓа во вратот, веднаш до душникот. Оваа жлезда произведува хормони кои влијаат на речиси секој орган во телото: од отчукувањата на срцето и телесната температура до варење, метаболизам, расположение, дишење и многу повеќе.

Кога тироидната жлезда работи правилно, таа ги ослободува тироидните хормони во крвотокот, главно тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4). Но, понекогаш тироидната жлезда може да почне да произведува премногу или премалку од овие хормони. Причината може да бидат болести на тироидната жлезда, како што се хипотироидизам, хипертироидизам и Хашимото-ова болест.

Бидејќи тироидната жлезда влијае на функцијата на телото, важно е да се јаде хранлива храна која го поддржува здравјето на тироидната жлезда. Затоа диететичарите и нутриционистите кажуваат која храна може да го подобри здравјето на тироидната жлезда, но и онаа храна која е најдобро да се избегнува.

Најдобра храна за тироидната жлезда

Бразилски ореви

Овие јаткасти плодови потекнуваат од амазонската прашума и се преполни со хранливи материи. Селенот е суштински минерал со антиоксидантни својства кој е од витално значење за здравјето на тироидната жлезда. Се препорачува да јадете по еден бразилски орев секој ден.

Јајца

Јајцата се протеини и одличен извор на витамин Б12 и холин. Кога станува збор за здравјето на тироидната жлезда, тие се важни бидејќи содржат селен, јод и тирозин, есенцијална аминокиселина која е градежен материјал на тироидните хормони.

Говедско месо

Говедското месо не само што е одличен извор на протеини, железо и витамин Б12, туку е и одличен начин да се добие доза на цинк. Суштински минерал, цинкот помага во борбата против инфекциите, ја гради ДНК и игра важна улога во здравјето на тироидната жлезда.

Лиснат, зелен зеленчук

Лиснатиот зелен зеленчук е богат со две хранливи материи кои помагаат во функционирањето на тироидната жлезда: антиоксиданси и витамини Б. Постојат осум различни витамини од групата Б, а зелениот лиснат зеленчук, како спанаќот, ги содржи речиси сите.

Антиоксидансите помагаат во заштитата на тироидната жлезда од оксидативен стрес, а витамините Б играат улога во енергетскиот метаболизам и функцијата на тироидната жлезда.

Најлошата храна за тироидната жлезда

Соја

Храната од соја, како што се тофу и млеко од соја и слично, има многу здравствени придобивки. Сепак, храната од соја може да се меша со лековите за тироидната жлезда што се користат за лекување на хипотироидизам. Затоа, се препорачува да се консумира соја најмалку еден час по земањето на лекот, што му дава доволно време на вашето тело целосно да го апсорбира лекот. Се разбира, разговарајте со вашиот лекар или фармацевт за храната и нејзината интеракција со лековите.

Кофеинот

Кафето и другите пијалоци со кофеин, како што се енергетските пијалоци и чајот, може да ги влошат некои симптоми на хипертироидизам и да предизвикаат вознемиреност и забрзан пулс.

Храна богата со додаден шеќер

Постои врска помеѓу дијабетесот и нарушувањата на тироидната жлезда, па затоа е важно да се избегнува храна која предизвикува промени во нивото на шеќер во крвта.

Транс масти

Транс мастите може да се најдат во храната како што се пуканки во микробранова печка, тесто во фрижидер, пржена храна, маргарин и комерцијални закуски. Транс мастите влијаат на начинот на кој мозокот и тироидната жлезда комуницираат. Затоа многумина кои ги консумираат може да страдаат од мозочна магла и други когнитивни проблеми.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена