Поврзи се со нас

Гостивар

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Објавено

на

Полна сала, весела атмосфера, распеани и насмеани лица, сцена што блика од убавина со македонски фолклор и бура од емоции. Вака помина концертот што вчеравечер се одржа во Центарот за култура во Гостивар, во чест на триесет години музичка кариера на познатиот пејач на македонска народна песна Владо Глигоровски.

„Прекрасно е чувството вечерва, толку сум среќен, и тоа се гледа. Мојата желба беше преку одбележувањето на овој јубилеј 30 години, да се пренесе таква традиција и на младите генерации музичари, да почнат да слават 5, 10 години, 20 и да стигнат до 30 па и до 50 години. Во оваа прилика би рекол дека не е богат оној што има многу пари, туку тој што има пријатели. Јас сум толку богат што имам толку пријатели и гости на концертот, што ме прави пресреќен и ме задолжува уште повеќе да продолжам со музиката. Чест и задоволство ми е да ги поздравам моите сограѓани, моите блиски, пријатели, поддржувачи кои дојдоа од Скопје, Прилеп, Битола, Македонска Каменица, Штип и од други места. На некој начин, ценам дека на Гостивар му требаше ваков настан, затоа што ни требаше да се собереме и да се сплотиме, да сфатиме дека треба да бидеме заедно, да се сакаме, да си простуваме, да се радуваме. Покрај мене тука се и наши големи естрадни уметници, ретко кој во Македонија направил концерт со толку уметници, со такви потврдени имиња, легенди на македонската музика, ете мене ми припадна таа чест. Тоа е господова работа. Бог ги поклопи сите коцки, за да славиме вечерва заедно сите.“, изјави за Gostivarpress.mk,  Глигоровски.

На концертот беа изведени изворни, народни и чалгиски песни, кои ја одбележаа музичката кариера на Глигоровски, а на почетокот публиката имаше можност да се потсети на неговите почетоци и текот на чекорењето во музичките води, од родниот Врбен, преку членувањето во ГАКУД „Браќа Ѓиноски“, ансамблот на МРТВ, настапи на фестивали, манифестации, гостувања…

Вечерта која ја модерираше Сузана Апостолова, со свои настапи ја збогатија гостите: Наум Петрески, Зуица Лазова, Круме Спасовски, Виданка Георгиева, Вики Среброва, Атина Апостолова, Мирослав Крстески, Дарко Билбиловски, групата „Фаворити“ и ГАКУД „Браќа Ѓиноски“.

Гостите споделија честитки за јубилејот и пофални зборови за својот колега и пријател.

„Му посакувам на Владо уште многу убави јубилејни концерти. За да бидеш пријател со Владо, навистина треба многу. Зошто велам многу, затоа што Владо е човек што заслужува голема почит и како уметник и како душа човечка. Владо е еден голем Македонец кој ги сака и негува македонските песни. Со полно срце дојдов да бидам дел од концертот“, рече Круме Спасовски.

Наум Петрески и Зуица Лазова истакнаа дека со Глигоровски делат многу убави заеднички спомени и моменти, и дека настапот во Гостивар за нив е чест и задоволство.

„Одлична е атмосферата, чувството да се настапува тука во Гостивар, во чест на Владо, да запееме, да се дружиме. Со Владо имаме многу убави заеднички спомени, за кои треба многу многу време да се раскажуваат, тоа се незаборавни спомени, пријатни музички дружби, домашни веселби“, рече Петрески.

„Чест ми е што сум дел од овој јубилеј на Владо, од срце му честитам, и благодарам и на публиката што е овде и не‘ удоистои и нас. Мора да кажам пред пред се‘ Владо ни е нам голем пријател, а потоа секако и колега. На младите генерации им порачувам дека македонската народна музика е нашиот идентитет, се додека си го чуваме ќе знаеме дека сме Македонци“, изјави Лазова.

Изненадување на вечерта беше настапот на кралот на саксофонот Ферус Мустафов, кој приреди екстра доживување за публиката.

Владо Глигоровски со пеење почнува уште во училишните денови во ОУ „Денче Дејановски“ во Маврово, па продолжува како средношколец преку настапите со ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар. Во една прилика е препознат како талент и добива покана од тогашниот уредник и музички продуцент за народна музика Матеја Грујоски да учествува во МРТВ, по што започнува да се развива неговата до сега 30 годишна кариера.

Глигоровски има снимено преку 120 народни песни, повеќето посветени на Мавровско-Реканскиот крај.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 5 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 6 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 6 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 7 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 10 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 10 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 11 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 12 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 13 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 14 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 14 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена