Поврзи се со нас

Технологија

ВИДЕО: Погледнете го првиот трејлер за долгоочекуваната GTA VI

Објавено

на

Помина долго, долго време, но чекањето конечно заврши: пристигна официјалниот трејлер за Grand Theft Auto VI. Со него доаѓа потврда за шпекулираниот датум на издавање во 2025 година, но сè уште не се споменува верзија за компјутер.

Програмерот Rockstar Games минатиот месец објави соопштение дека првиот трејлер за следниот Grand Theft Auto ќе пристигне на почетокот на декември. Како што беше ветено, објавено е видео од 1 минута и 31 секунда, со кој се докажуваат дека се вистинити гласините за протагонистите во стилот на Бони и Клајд по име Лусија и (очигледно) Џејсон.
Визуелно, GTA VI изгледа неверојатно. Како и со истоимената игра од 2002 година, таа е сместена во Vice City инспириран од Мајами, иако оваа игра се одвива во модерно време, а не во класиката од 1986 година.

Главната улога ќе биде женска лик кој ќе се обиде да го освои светот преку организиран криминал, да заработи многу пари и да се забавува со луди возења и уште полуди ноќи.
Она што исто така што може да го видиме во трејлерот е дека девојката ќе има момче, односно послушен помошник во забавата и криминалот, па за очекување е овие да бидат главните ликови за играње, иако е за очекување дека кога играта ќе излезе, ќе имаме многу од нив за избор за да можеме да создадеме некои свои приказни.

Исто така,  сите области каде што се игра играта ќе бидат целосно интерактивни, што значи дека сите жители, банди, полицајци, келнери, стриптизери, неважни минувачи и други колатерални жртви на насилство ќе имаат свој живот, така што можеме да очекуваме единствен реален свет од кој никој нема да сака да се врати откако ќе влезе во него.

 

 

Набргу по пристигнувањето на трејлерот, Rockstar Games објави соопштение за печатот потврдувајќи дека GTA VI нема да доаѓа на конзолите од последната генерација PS4 или Xbox One. Со оглед на датумот на лансирање во 2025 година и тие неверојатни визуелни слики, тоа воопшто не е изненадувачки. Сепак, она што е изненадувачки е дека изјавата ги спомнува само PS5 и Xbox Series X/S , а ништо за верзијата за компјутер.

Rockstar има историја на носење игри на конзолите долго пред да пристигнат нивните верзии за компјутер. Тоа се случи со GTA 3 (7 месеци), Vice City (7 месеци), Сан Андреас (8 месеци), GTA IV (8 месеци) и GTA V, кои пристигнаа на компјутер речиси две години подоцна. Red Dead Redemption II исто така беше на конзолите една година пред да пристигне верзијата за компјутер.

Секогаш постои шанса Rockstar да потврди PC верзија на GTA VI пред 2025 година, но тоа може да биде само желба, со оглед на неговата историја со другите GTA игри.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 2 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 53 минути

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 1 час

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 4 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 8 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 19 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена