Поврзи се со нас

Гостивар

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Објавено

на

Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар, во соработка со Општинскиот комитет и Унијата на млади сили го одбележа Светскиот ден на срцето, 29 Септември со активност на градскиот плоштад. На посебен штанд, медицинари  на граѓаните бесплатно им вршеа мерење на крвен притисок и шеќер во крвта, при тоа споделувајќи совети за превенција од кардиоваскуларни заболувања.

„Организираме активност по повод Светскиот ден на срцето, со цел да ги потсетиме и да ги мотивираме да се грижат за сопственото здравје, да внимаваат, да делуваат превентивно за да ги намалат ризиците од срцеви заболувања. Ковид пандемијата некако предизвика да заборавиме на важноста на превенцијата, редовните лекарски контроли што треба секој да ги практикува. На штандот мериме крвен притисок и шеќер во крвта, зборуваме со граѓаните за нивната здравствена состојба и им даваме стручни совети. ВМРО ДПМНЕ како партија секојдневно е присутна меѓу граѓаните, а не само кога се избори, сметаме дека тоа е важно, затоа и организираме ваков тип на настани“, рече претседателката на УЖ на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар, Анета Ќироска, која по професија е лекар.

Во рамки на активноста на минувачите има беа поделени и летоци со едукативно-мотивирачка содржина, совети за добро здравје со пораки: Ветете дека ќе јадете здраво и пиете разумно, дека ќе бидете поактивни физички, дека ќе кажете НЕ на пушењето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 11 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 15 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 17 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 19 часа

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 20 часа

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 21 час

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 22 часа

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 23 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 1 ден

Во делови од Гостивар и повеќе села денес ќе има прекини на струјата

Гостиварпред 1 ден

Трибина на Форум на жени на СДСМ во Гостивар: Насилството врз жените не е приватна работа, туку е прашање упатено кон целото општество

Спортпред 2 дена

СП2022: Прво осминафинале за Мароко по пауза од 36 години 

Македонијапред 2 дена

Ковачевски не одржал средба со Таравари, не е планирана за оваа недела

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 недели

Навршуваат 78 години од ослободувањето на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена