fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Објавено

на

  Во 22.коло во Втората фудбалска лига – Запад на Градскиот стадион во Гостивар денеска гостуваше најтрофејниот фудбалски клуб во земјава, некогаш големиот, денес просечен второлигашки клуб ФК Вардар.

  За ФК Гостивар резултатски не толку важен дуел, гостиварци од поодамна ги загубија шансите за влез во Првата лига, но желбата да се запише победа против најтрофејниот фудбалски клуб во земјава секогаш е присутна. За „црвено-црните“ ова беше натпревар кој не смееа да го загубат во трката за второто место на табелата.

  Натпреварот започна отворено, со по еден поништен гол на двете страни. Во 9.минута од натпреварот крилниот напаѓач на Вардар, Бенјамин Демир им донесе водство на гостите од Скопје од 0-1.

  Следуваше изедначена борба пред се на средината на теренот без посериозни шанси на двете страни, се до 45. минута кога по еден дуел во шеснаесетникот на Вардар судијата покажа на белата точка, на што гостинските играчи бурно реагираа на одлуката.

  Хусеин Демири беше прецизен од 11 метри, на паузата се замина со резултат 1-1.

  Во вториот дел, гостите од Скопје тргнаа на се или ништо, во 46.минта следуваше уште една спорна одлука на судиите, кога беше прекината полуконтра на гостите поради офсајд, а во шеснаестникот на домаќините 20 метри понапред лежеше играч на Гостивар, по што следеше уште една бурна реакција на играчите на Вардар кон помошникот кој го крена знаменцето во дадената ситуација.

  Иако, победата им беше повеќе потребна на вардарци, како одминуваше времето така домаќините ја преземаа иницијативата на теренот. Во судиското продолжение следуваше канонада на голот на гостите, Филип Гачевски со серија фантастични одбрани спречуваше пораз за вардарци, но капитулираше во 94.минута кога Ринор Ајдини погоди за голема радост на домаќините и победа од 2-1.

  Со овој пораз ФК Вардар направи голем чекор назад во трката за пласман во Првата лига, ФК Гостивар ја запиша 7 победа за сигурно 5.место на табелата. До крајот на првенството остануваат уште 6 кола.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 8 часа

  Истражувања: Парите може да купат поквалитетен живот, но не и среќа

  Спортпред 9 часа

  Финале во Лигата на шампионите: Реал или Ливерпул, Анџелоти или Клоп?

  Македонијапред 13 часа

  ЗНМ и ССНМ бараат посебно одделение во ОЈО за заштита на новинарите

  Македонијапред 15 часа

  Внимателност заради силното невреме и можни опасни порои викендов, апел од ЦУК

  Гостиварпред 16 часа

  Генерацијата ‘68/‘72 од гимназијата во Гостивар прослави половина век од матура

  Македонијапред 17 часа

  Наталитетот зголемен во земјава, но природниот прираст и натаму негативен

  Спортпред 18 часа

  Во Леуново за првпат во Македонија ќе се одржи трка на терен со пречки „Leunovo OCR“

  Македонијапред 20 часа

  Можно е поскапување на струјата за 10% од јули

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат во фабрика од колега

  Гостиварпред 1 ден

  Ковачевски: Патот Маврови Анови-Жировница е највредниот инфраструктурен зафат во општината Маврово Ростуше

  Македонијапред 1 ден

  Црвенковски: Потпишувањето Договор за пријателство со Бугарија со таква содржина беше голема грешка

  Гостиварпред 2 дена

  Врачени признанија за особен придонес во работата на ХЕС „Маврово“

  Гостиварпред 2 дена

  Пријавена кражба на автомобил паркиран на улица во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 2 недели

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 2 недели

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 1 недела

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 1 недела

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Вестипред 2 недели

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Животпред 1 недела

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 2 недели

  Жена физички нападнала три жени во бутик во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 недели

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена