Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Ахмети во Гостивар на средба со турската заедница: Ние не правиме коалиција за тендери, туку коалиција со граѓаните

Објавено

на

  Во рамки на предизборната кампања за Локалните избори, претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во Гостивар беше на средба со турската заедница и побара поддршка за Невзат Бејта на гласањето во недела.

  „Во 2001-ва година турската заедница немаше свој претставник во преговорите за Охридскиот договор, јас барав права за сите што ги немаа, и Охридскиот договор е придобивка за сите. Бев претставник на сите во НАТО, ЕУ, САД, затоа што верувам дека само како еднакви можеме да одиме напред. Вечерва дојдов пред вас за да побарам поддршка за новото поглавје на ДУИ, кое бара многу посветеност и експертиза за да се спроведе. Без силна соработка со општините, оваа платформа ќе се соочува со пречки. Бев во Чегране пред да дојдам овде и дознав дека граѓаните 4 години барале стадион, Владата ги доделила парите, но градоначалникот ја блокирал оваа инвестиција. За да добиеме, за да донесеме во земјава над две милијарди евра од странство за проекти потребна ни е соработка на општините. Слушам дека другите прават коалиции, но ние не правиме коалиции за тендери, ние имаме коалиција со граѓаните. Го ставив мојот потпис турскиот јазик да стане официјален јазик во Кичево, и тоа не го правиме за гласови, туку за целосна рамноправност. Сите дадени ветувања ќе бидат исполнети и верувајте дека за вас како заедница сум многу посветен. Ајде заедно да работиме“, рече Ахмети.

  Кандидатот за градоначалник Невзат Бејта пред граѓаните меѓу другото зборуваше за проектите предвидени во изборната платформа.

  „Гостивар има прекрасен мозаик од Албанци, Турци, Македонци, Роми… Кога бев градоначалник не правев разлика, работев за сите подеднакво. Во 2005 година во првиот мандат направивме училишта во Здуње, во Бањица, за прв пат го официјализиравме турскиот јазик во Општина Гостивар. Го поставивме турското знаме пред општината. Сега имаме нова програма, која ќе ја заживее економијата на градот и со која се решаваат сите проблеми што ги имаме во нашиот град. Првиот е проблемот со Русино, што ќе го решиме заедно со помош на Владата и меѓународните пријатели. Ќе го исчистиме Гостивар од кучињата скитници, ќе го растовариме сообраќајот, ќе изградиме нов мост, ќе ги исчистиме дивите депонии, ќе ги реновираме парковите и пешачката патека покрај Вардар. За овие проекти бараме ваша поддршка, поддршка од сите, Турци, Македонци, Албанци… Гласајте за ваше добро и за добро на вашите деца. На 31 октомври, заокружете го бројот 3“, изјави Бејта.

  На средбата обраќање имаше и вицепремиерот и организациски секретар на ДУИ, Артан Груби.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 8 часа

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 11 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 12 часа

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 14 часа

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 15 часа

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 16 часа

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 17 часа

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Здравје и убавинапред 20 часа

  Пет намирници од кои се плашат вирусите

  Македонијапред 21 час

  Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Пуштањето брада може да биде корисно за машкото здравје

  Гостиварпред 1 ден

  За неколку часа во Гостивар казнети 11 пешаци

  Гостиварпред 1 ден

  Без дозвола изградил три ката на станбена зграда, ОЈО Гостивар поднесе обвинение

  Гостиварпред 2 дена

  Нов случај на семејно насилство во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 недели

  Обид за убиство на јавен обвинител во гостиварско Чегране

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!