Поврзи се со нас

Гостивар

Али Ахмети од Чегране: ДУИ создаде институции кои никој не може да ги уништи

Објавено

на

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети придружуван од собранискиот спикер Талат Џафери, првиот вицепремиер Артан Груби, министри, заменици министерри, директори како и други соработници започнаа средби со граѓаните и партиските активисти од Чегране во општина Гостивар.

Ахмети, како што информираат од партијата, синоќа на средба со граѓаните во Чегрене, порача дека не е пион во шаховските фигури, и дека или е водач или воопшто не е.

– Немам лутина или омраза бидејќи ништо лошо не им се случило на моите пријатели и се трудев да бидам еднаков со сите. Немам такви грижи иако не сум огорчен. Се борев и за различното мислење, бев ангажиран на 17 години кога бев против системот. 15 години против незаконитоста и ние сме напредувале различни мисли, но не и анархија. Кажете го вашето мислење во институциите и во институциите одлучува мнозинството, никој не е глава на Зевс, но нема ниту наметнувања. Мора да го послушате мнозинството, порача Ахмети.

Според Ахмети, не може да се наметне ултиматум или програмска линија со платформи, бидејќи за нив одлучува конгресот и тој ги спроведува тие одлуки и за тоа одговара пред конгресот. Ахмети, исто така, посочи дека ДУИ никогаш не била посилна и цели тимови работеле во континуитет, гледајќи го одливот и одливот на албанската сцена, ДУИ создаде институции кои никој не може да ги уништи.

-Капетанот на последниот брод може да го лансира бродот, доколку е потребно. Не се веруваше дека оваа земја ќе биде во НАТО, сите беа скептични, скептицизам гледам дека и во тоа дека оваа земја не е во ЕУ и не може да биде, велам дека немаме друга алтернатива освен членството во ЕУ. Не можам да го спречам барањето за подобар стандард, а оваа инхибиција се прави со членството во ЕУ бидејќи сите земји пред членството ја напуштија својата земја, а потоа се вратија затоа што стандардот беше зголемен, рече Ахмети, се вели во соопштението од ДУИ.

Ахмети, исто така, нагласи дека треба да ја завршиме нашата домашна задача и да ги имплементираме стандардите, вклучително и борбата против криминалот и корупцијата.

-Сега се соочуваме со големо прашање. Имаме услови дека без уставни измени не може да се отвори првото поглавје затоа што скринингот е почнат и следната средба со ЕУ мора да започне во ноември. Политичките партии мора да работат и да ги убедат луѓето дека нема подобро и единствено решение освен Бугарите да станат дел од уставот и да го отворат првото поглавје. Најдоброто решение за нашите проблеми е да создадеме сојуз за обединета Европа и сите нека се гордеат и што поскоро да ги исполнат обврските од дома и она што Европа го сака, изјави во својот говор пред присутните во Чегране, првиот човек на ДУИ Али Ахмети.

Претседателот на Собранието Талат Џафери, се вели во соопштението од ДУИ, порача дека ова е стратегијата што значи да се реформира субјектот по 20 години кога бевме носители, ќе ја пренесеме на следната генерација и горди сме што успеавме да произведеме кадри.

-Не би сакал да зборувам за постигнатото поради тоа што 20 години ги прифаќам задачите и сметав дека тоа треба да се направи врз основа на нашите очекувања. Овие паралелни активности што почнаа мора да се прекинат и нашите другари и пријатели кои имаат авторитет и моќ 20 години пред нас да зборуваат за делата што ги направиле и кога ќе дадат извештај тогаш ќе треба да обвинат. Не можеме да молчиме затоа што работата што ми е дадена ако не ја работам ќе биде чесно да кажам благодарам ослободете ме од обврската и да ја дадам на некој што знае, но некого да обвинувам не е чесно, рече во своето излагање  Џафери.

Прв вицепремиер на Владата Артан Груби, порача дека во 2021 година тука во Чегране го оставиле и пак го започнуваат овде, бидејќи ја добиле пораката.

-Ќе зборувам тука за работата што ја направивме, што треба да ја направиме. Ниту една работа на Албанците не е почната со оваа Влада, ние само ја продолжуваме работата што другите влади ја започнаа пред нас. Оваа Влада е продолжение на претходната влада. Апсолутно мнозинство функционери се исти. Од 2002 година дел од работите доцнат, а дел се завршени. Заедно со нашите пријатели си поставивме цел да ги подобриме одложувањата. Секоја критика моравме да ја избегнеме. Работите што ги направивме не се малку, има ли Албанци кои велат дека не сме подобри од порано и посилни од било кога. Вработени се 41,5 отсто од Албанците. Ова е  реалност, не се само зборови туку и со дела и го спроведуваме, рече во својот говор Груби.

Претседателот на огранокот на ДУИ Гостивар Валдет Џафери, порача дека ги слушаат маките и проблемите на граѓаните и нивните проблеми, „ви даваме начин, ви даваме решение“, ова е наредбата на Али Ахмети, за сите избрани од нашето големо семејство, бидејќи само така, обединети, како вечерва, можеме да ги придвижиме работите напред.

-Овде се собравме во екот на активностите што ги преземаме речиси без прекин, средби и разговори со секој член или симпатизер на ДУИ, но и со секој граѓанин без разлика, кој од различни причини изрази желба да не контактира. Ние сме на вистинскиот пат и сето ова без ваша помош и поддршка би било невозможен пат да се заврши. Ова е само почеток на средбите од овој формат што ќе ги одржуваме во следните неколку дена во различни населени места во општина Гостивар, рече пред присутните шефот на огранокот на ДУИ во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена