Поврзи се со нас

Македонија

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Објавено

на

Централното претседателство на Алијанса за Албанците вечерва по партиското Собрание го одржа првиот состанок на кој се разговараше за партиските активности и политичките случувања во земјава. Во изјавата за медиумите, по состанокот на Претседателството, претседателот, Арбен Таравари, изјави дека вклучувањето на АА во Владата може да се случи ако се процени дека треба да се даде шанса и време на обезбедување на 80 гласови за одобрување на уставните промени, како услов за отварање на преговорите со Европска Унија. Преговарачкиот тим го сочинуваат Таравари заедно со уште пет најблиски соработници.
Таравари додаде дека Алијанса за Албанците, во евентуалните разговори приоритет ќе ги има програмските цели и кадровските избори, со цел да се зголеми квалитетот на работата на Владата и да се направи разлика во владеењето.
На овој состанок е донесена одлука за распишување на конкурсот за избор на претседател на огранокот во Тетово, Јегуновце и Чашка.
Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена