Поврзи се со нас

Спорт

Без победник на дербито на колото помеѓу ФК Гостивар и Пелистер (1-1)

Објавено

на

Дербито на колото во Втората македонска фудбалска лига кое се одигра денска на Градскиот стадион во Гостивар помеѓу ФК Гостивар и Пелистер заврши без победник (1-1).

Гостиварци брзо дојдоа во водство со голот на Симеон Христов во 7. минута. Каланоски се најде сам со голманот на Пелистер, по шутот, Христов прв стигна до одбиената топка за водство од 1-0. Радоста на домаќините траеше до 29. минута, кога по еден слободен удар од полудесно Љамчевски биеше неодбранливо за домашниот голман за израмнување 1-1, резултат со кој се замина на паузата.

Вториот дел донесе борбена и изедначена игра. Повеќе се играше на половината на Пелистер, Гостивар се обидуваше да стигне до втор погодок, но битолчани успеаа да ја сочуваат мрежата за поделба на бодовите.

По денешното 16-то одиграно коло, Воска и Вардар се најдоа на делба на првата позиција на табелата во ВМФЛ со по 46 бодови, Гостивар е трет со 44, Пелистер на 4. позиција со 40 бодови.

Во следното коло ФК Гостивар му гостува на Воска Спорт во Охрид.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена