Поврзи се со нас

Култура

Фестивалот „Отело“ во Гостивар се отвора со „Народен непријател“ на МНТ

Објавено

на

Во понеделник (9-ти октомври) почнува седмото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Отело“ во Гостивар. Фестивалот ќе биде отворен со претставата „Народен непријател“на Македонскиот народен театар (МНТ), а во рамки на фестивалските вечери ќе бидат изведени уште пет претстави на театри од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија и Косово.

„На „Отело“ годинава ќе се претстават три народни театри, МНТ и Народните театри од Косово и Албанија, како и три други државни театри од Лесковац (Србија), Габрово (Бугарија) и Тетовскиот театар. Им се заблагодаруваме на сите. Ова е нешто навистина големо за Гостивар и не е лесно да се донесат такви театри, тоа бара многу работа, посветеност, процедури, ангажирање од страна на нашата екипа. Нашиот фестивал веќе е поставен на високо ниво и тоа се препознава“, рече на денешната прес-конференција, Арѓенд Хасани, директор на манифестацијата.

Меѓународниот театарскиот фестивал „Отело“ има натпреварувачки карактер во неколку категории.

„Веќе е познато дека фестивалот доделува четири награди, така почнавме од почеток, така и продолжуваме. Наградите се: најдобра претстава, режисер, актер и актерка.“, потсети  Берат Салиу, продуцент на фестивалот.

„Отело“ го организира истоименото здружение од Гостивар, со поддршка од Министерството за култура, Центарот за култура АСНОМ и спонзори.

Фестивалот ќе трае до 15-ти октомври, сите претстави се играат на сцената на Центарот за култура со почеток во 20 часот, а влезот е бесплатен.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 7 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена