Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварецот Крстески со промоција на најновата книга во Скопје

Објавено

на

По промоцијата пред гостиварската публика, најновата збирка поезија од гостиварецот Дејан Крстески со наслов „Утрото по крајот на светот“ ќе биде промовирана и во Скопје. Настанот е закажан за во четврток (12 октомври) во  Домот на култура „Кочо Рацин“ со почеток во 18 часот.

Во рецензијата за збирката поетесата Ирена Павлова де Одорико пишува:

„И ете, ете го Човекот, кој сака да го убие поетот во себе. Така барем пишува Дејан Крстески, во својата песна: „Убиј го поетот“. Среде една ваква фрапантна самоисповед, испишувајќи ги овие редови, сведок сум на песни што се контрапункт на ултрамиризливи, лесни метафори, украсени со розови машнички. Поезијата од оваа книга под наслов: „Утрото по крајот на светот“ не е воопшто таква. Ниту е додворувачка, за да му се допадне на читателскиот аудиториум, ниту сака да заведе, да искокетира со општи мисли сред тавтологијата  од  ,,универзални  вредности”. Зошто? Затоа што имаме автор кој поезијата ја промовира како персона, со сите нејзини исповедни тонови, бои, созвучја, кои вибрираат свои вистини и жестоки опсервации за стварноста што нѐ опкружува и реалноста на битието, заглавено во сопственото тело и тишина.“

Промоцијата е поддржана од град Скопје и Дом на култура „Кочо Рацин“ од Скопје. Ова е шесто книжевно дело на Крстески, меѓу кои има роман и збирки раскази.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена