Поврзи се со нас

Гостивар

Фестивал „Отело“ Гостивар: Полна сала и громогласен аплауз за „Народен непријател“ на МНТ

Објавено

на

Вчеравечер во Гостивар, со претставата „Народен непријател“ на Македонскиот народен театар, беше отворен Интернационалниот театарски фестивал „Отело“. Гостиварци покажаа огромен интерес да ја проследат претставата на МНТ од Хенрик Ибзен, во режија на Нина Николиќ., и ја наполнија салата на Центарот за култура АСНОМ.

Во претставата играат: Никола Ристановски, Звездана Ангеловска, Дарја Ризова, Јана Вељановска, Ана Арсовска, Благој Веселинов, Петар Арсовски, Сашка Димитровска, Александар Михајловски, Нино Леви и Григор Јовановски. Екипата целосно го доби вниманието и наклоноста на публиката, која на крај ги награди со громогласен аплауз.

Во рамки на фестивалските вечери ќе бидат изведени уште пет претстави на театри од Македонија, Албанија, Бугарија, Србија и Косово. Вечерва настапува Драмскиот театар од Габрово, Бугарија со претставата „Се надеам ќе играат добро“.

Фестивалот, кој годинава се одржува по седми пат, ќе биде затворен во недела со претставата „Први и последни“ на народниот експериментален театар од Тирана, и со доделување на награди за најдобра претстава, режисер, актер и актерка.

„Отело“ го организира истоименото здружение од Гостивар, со поддршка од Министерството за култура, Центарот за култура АСНОМ и спонзори.

Претставите почнуваат во 20 часот, влезот е бесплатен.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 30 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена