Поврзи се со нас

Гостивар

Младата Анастасија Лефкоска од Гостивар промовира нова книга, роман со наслов „Савески“

Објавено

на

Деновиве од печат излезе ново книжевно дело на дваесет и тригодишната гостиварка Анастасија Лефкоска. Станува збор за роман со наслов „Савески” низ чии страници напишани во наратив на свеста се испреплетуваат бројни („табу”) теми, прашања и одговори. Промоцијата на книгата е закажана за понеделник (28 август) во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, со почеток во 16 часот.

Дејството на романот се одвива во Гостивар и Скопје во минатото, сегашноста и претпоставена иднина. Приказната се врти околу семејството Савески кое навидум изгледа среќно и успешно, но всушност е расцепкано и климаво.

Приказната започнува сосема обично: Г-ѓа Лилијана Савески ги собира исушените кошули на мажот ѝ, Глигор и во себе се навраќа на младоста која одамна ја одминала и на сите соништа кои ги заборавила. Позади неа е Јованка, нејзина пријателка од младоста, а сега вид послуга во куќата на судијата Савески. Понатаму, го запознаваме и Глигор Савески, судија пред пензија. Шармантен господин кој обожува млади девојки и никако не сака да подлегне на македонските стандарди и традиции, но сепак, без да примети го прави тоа. Марио Савески е синот на семејството. Дипломиран правник, пораснат со зборовите „Ова сѐ ќе е твое и ти  ќе си одговорен за сите… Ти си најдобар… Гордост… Глава… Син“. Марија Савески е седум секунди постарата сестра на Марио, таа е дипломиран економист, порасната на поинаков начин од Марио, со зборовите, „Ти си женско – ќути… Ти си туѓа куќа… Ќе добиеш само спална… Кога ќе раѓаш.. итн.

Покрај семејството Савески, романот раскажува и приказни на десетина споредни ликови кои, на крај ќе се поврзат како една пајакова мрежа. Сите ликови во романот се измислени.

Лефкоска е студент на четврта година на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, при Катедрата за англиски јазик и книжевност. Со пишување се занимава од најрана возраст. Во 2019-та година ја издаде новелата „Сѐ она што никогаш не можев да ти го кажам” за која доби „Признание за афирмација на македонскиот јазик и литература” од здружението за книжевен развој НОВ ВАВИЛОН – БИТОЛА. Има освоено прво место за есеј на државно ниво на конкурс од страна на УСАИД, „Златна Плакета” за поетска творба од Меѓународната манифестација „Вилијам Шекспир” и др.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 11 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 12 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 13 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 14 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 15 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена