Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Цреши – за зајакнување на имунитетот и намалување на ризикот од срцеви заболувања

Објавено

на

Црешите ​​се едно од најпопуларните овошја, но тоа е така со добра причина. Вкусни се и содржат витамини, минерали и бројни билни соединенија со силни здравствени ефекти. Според некои истражувања има неколку придобивки од редовното консумирање на ова овошје.

Црешите содржат малку калории и многу хранливи материи, особено влакна, витамин Ц и калиум, кои на многу начини придонесуваат за зачувување на нашето здравје. Имено, витаминот Ц е неопходен за одржување на нашиот имунолошки систем и здравјето на кожата, додека калиумот е потребен за контракција на мускулите, нервна функција, регулација на крвниот притисок и многу други критични процеси на телото.

Црешите се исто така добар извор на растителни влакна, кои помагаат да го одржиме нашиот дигестивен систем здрав со поттикнување на корисни бактерии во цревата и редовно варење. На овој начин помагаат за слабеење, односно одржување на посакуваната телесна тежина.

Ова овошје е богато со антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија, а високата содржина на антиоксиданси може да помогне во борбата против оксидативниот стрес, состојба која е поврзана со бројни хронични болести и предвременото стареење.

Според некои студии докажано е дека јадењето цреши ефикасно го намалува воспалението во телото. Црешите се особено богати со полифеноли, голема група растителни хемикалии кои помагаат во борбата против оштетувањето на клетките, го намалуваат потенцијалното воспаление и на тој начин го одржуваат целокупното здравје. Всушност, исхраната богата со полифеноли може да не заштити од многу хронични состојби, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес, ментален пад и одредени видови на рак.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 7 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 10 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 11 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена