Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Дали срцето ни застанува кога киваме – факт или мит?

Објавено

на

Идејата дека нашето срце застанува кога киваме, повеќе звучи како нешто во што би било тешко да се поверува – но, повторно, велат експертите, човечкото тело прави некои чудни, но и некои прекрасни работи. Кивањето или стернутацијата е начин на нашето тело да исфрли туѓ материјал од респираторниот тракт, како прашина или полен. Исто така, постојат докази дека високиот воздушен притисок во устата е поврзан со кивањето и предизвикува мозокот да почне да им кажува на нервите во носот да произведуваат повеќе слуз. Задачата на дополнителната слуз е да помогне да се спречи влегувањето на туѓите материи во белите дробови.

Срцето може да застане но и да престане со работа.

Првото нешто што треба да се знае е дека постои голема разлика помеѓу состојбата кога срцето застанува и кога срцето престанува да работи. Срцето не чука со фиксна брзина. Се забрзува и успорува цело време, во зависност од многу фактори. На пример, пулсот се зголемува кога трчаме и се забавува кога спиеме. Кога се зборува за „срцев удар“ во медицинска смисла, генерално се мисли на пауза која трае најмалку 3 секунди.

Таквата долга пауза може да биде знак за проблем со срцевиот ритам. Но, добрата вест е дека кивањето, како нормална функција на телото, генерално не ги предизвикува тие долги паузи.

Што се случува со срцето кога киваме?

Кивањето не предизвикува срцето да престане, но – што всушност се случува тогаш? Иако обично нема за што да се грижите, кивањето има моќ да го забави срцето, барем на кратко.

Додека кивањето може да ги забави отчукувањата на срцето за многу кратко време, на пример, поради зголемување на она што се нарекува вагален тон и не се гледа дека предизвикува никакви клинички значајни паузи.

Ова се знае бидејќи има монитори на срцето кои можат да снимаат отчукувања на срцето и ритам до четири години. Овие монитори се дизајнирани да детектираат клинички значајни срцеви паузи, што е нешто што генерално не се гледа при кивањето.

Ритамот на срцето моментално се нарушува кога киваме, но срцето не застанува во моментот кога човек ќе кивне.

Сепак, постои предупредување. Некои луѓе доживуваат феномен наречен „синкопа на кивање“. Синкопата е несвестица, а кога таа ќе се случи, отчукувањата на срцето и крвниот притисок на личноста што кива паѓаат толку ниско што на лицето може да му се врти, па дури и да се онесвести. Но, ваквата појава е многу, многу ретка, дури и кај луѓето кои воопшто имаат синкопа.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена