Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Напитоци кои се препорачуваат за лица со анемија

Објавено

на

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото тело не може да произведе хемоглобин што им е потребен на црвените крвни зрнца коишто носат кислород. Железото го има во секојдневната исхрана, но и во едноставни пијалаци. Додека некои напитоци (на пример кафе, чај, газирани сокови) содржат соединенија што може да ја влошат слабокрвноста со блокирање на вносот на железо во крвта, други го подобруваат внесувањето или самите содржат доволно количество железо, витамин Б-12 или фолна киселина.

Сок од портокал

Истражување објавено во „Американскиот журнал за клиничка исхрана“ посочува дека внесувањето витамин Ц ја зголемува апсорпцијата на железо од храната. Меѓу најбогатите извори на витамин Ц е сокот од портокал – една чаша содржи повеќе витамин Ц од препорачаната доза.

Сокот од портокали е добар избор особено во случај на состојба на анемичност поради недостаток на фолати. Секоја чаша сок од портокал има 74 микрограми фолати. Ова е речиси 19 отсто од дневните потреби за возрасен човек.

Сок од морков

Исхраната во којашто недостасуваат состојки богати со витамин А, може да ја влоши анемијата со недостиг на железо. Жолтите и портокалови овошја и зеленчук, како што се морковите, се добри извори на каротеноиди, коишто се претвораат во витамин А. Покрај сок, стручњаците препорачуваат да се јаде и свеж морков.

Сок од сливи

Можеби не е добар извор на витамин А или Ц, но сокот од сливи е природно богат со железо. Редовното консумирање може да помогне да се намалат симптомите на слабокрвност или недостиг од железо.

Секоја чаша сок од сливи содржи повеќе од три милиграми железо. За мажите, таа количина би била приближно 38 отсто од осумте милиграми препорачана дневна доза железо. За жените, кои треба да внесуваат околу 18 милиграми железо дневно, една чаша сок од сливи би исполнила речиси 17 отсто од потребите.

Млеко

Луѓето кои страдаат од анемија, немаат доволно витамин Б-12, но можат да го надоместат тоа со пиење млеко. Чаша млеко со мала масленост содржи микрограм витамин Б-12, или половина од препорачаната дневна доза за возрасен.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена