Поврзи се со нас

Гостивар

Децата со попречености од Гостивар твореа на арт симпозиум – „Заедно можеме“ и „Силиндарт“ соработка

Објавено

на

Членовите на Здружението на лица со посебни потреби „Заедно Можеме“ од Гостивар, беа дел од четвртото издание на Меѓунардониот симпозиум на уметноста „Струга 2020“, во организација на Здружението за уметност и култура “Силиндарт“ – Гостивар.

Дваесетина дечиња со посебни потреби, твореа уметнички дела со помош на уметниците, учесници на Симпозиумот.

“Со задоволство се одзвавме на  поканата на претседателот на Здружението “Силиндарт“ – Бурхан Ахмети, за нашите членови, речиси сите деца, да учествуваат на овој толку значаен културен настан и да ја вкусат уметноста и културните настани исто како сите. Делата кои ги создадоа на овој Симпозиум, ќе ги презентираме пред јавноста на некој друг пригоден настан“, вели Шпенди Салија, претседател на Здружението “Заедно можеме“.

Симпозиумот се организира 4-ти пат по ред, а ова е прво издание во кое учествуваат лица со посебни потреби.

„Сметаме дека покрај другите активности како што се уметнички настапи, мурални слики 3Д, поетска вечер и завршна изложба, еден ден од овој симпозиум да го издвоиме за лица со посебни потреби. И радоста на овие деца, но и нашето задоволство додека работевме со нив, не убедија дека не згрешивме и планираме на сите наредни изданија да организираме ваков настан, бидејќи цениме дека нивната социјализација и учество во културно-уметнички активности, е скапоцено за целото општество“, изјави Бурхан Ахмети, претседател на “Силиндарт“.

Организаторите, на учесниците им доделија Сертификати за учество, а претседателите на двете здруженија, разменија Признанија за дадениот придонес.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 43 минути

Мајка пријавила напад врз синот од соученик во гостиварско училиште

Македонијапред 2 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 2 часа

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 4 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 4 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 5 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 20 часа

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена