fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

„Полковникот птица“ на Гостиварски театар „слета“ на домашната сцена

Објавено

на

По успешната премиера пред неколку дена на „Охридско лето“, Гостиварски театар вчеравечер ја изведе претставата „Полковникот птица“ и пред домашната публика, на сцената на Центарот за култура „АСНОМ“.

Црната комедија на текст од познатиот бугарски драмски писател Христо Бојчев, носи дејствие полно со иронија и сатира, кое остро ја портретира реалноста. Режисерот Андреј Цветановски за претставата вели дека е ода на лудоста и дека го поставува прашањето-кој од нас е нормален, а кој е луд.

Поради ковид пандемијата, претставата се одигра пред ограничен број гледачи, за кои беше задолжително носење на маски и одржување растојание. Тоа не ја попречи театарската магија, публиката беше воодушевена и го награди Гостиварски театар со силни аплаузи.

Во „Полковникот птица“ улогите ги играат: Ѓорѓи Нешкоски, Елизабета Клинчаревска-Младеновска, Марко Дојоски, Береда Решид, Марија Кондовска, Аријан Ејупи, Дритан Лазами, Кујтиме Ахмети, Ајше Усеини и Берат Махмути.

Сценографијата и костимографијата се на Сергеј Светозарев, а музиката на Димитар Андоновски.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!