Поврзи се со нас

Вести

Дрвјата, цвеќињата, птиците го намалуваат чувството на осаменост

Објавено

на

  Ново истражување покажа дека контактот со природата во градовите значително ја намалува осаменоста кај луѓето. Овој здравствен проблем може да ја зголеми опасноста од смрт за 45 отсто, што е повеќе од загадувањето на воздухот, дебелината или прекумерното консумирање алкохол, пренесува „Гардијан“.

  – Истражувањето го оспорува традиционалниот поглед на градовите како места кои секогаш се лоши за менталното здравје и осаменоста. Елементите како природата во градот и социјалната вклученост можат да ја намалат осаменоста, вели професорот Андреја Мечели, член на истражувачкиот тим и стручњак за ментално здравје од Кралскиот колеџ во Лондон, Велика Британија.

  Според наводите, градскиот метеж го зголемува чувството на осаменост во просек за 39 отсто. Но, кога луѓето се во близина на дрвја или слушаат птици на небото, тоа чувство е намалено за 28 отсто. По анализата на податоците, истражувачите забележале дека резултатите укажуваат на повеќе начини на намалување на осаменоста.

  Познато е дека времето минато в природа го зголемува и профитот, па се проценува дека пешачењето в шума може на државата да ѝ заштеди и 185 милиони фунти годишно за здравствени трошоци. Мајкл Смит, уметник кој работи на урбани пејзажи, е дел од истражувачки тим, па даде свое видување.

  – За луѓето како нас, кои работат со јавниот простор, потврдувањето на спорадичното знаење што го добиваме на терен со овие научни заклучоци е неверојатно вредно во проценката на вредноста на овие простори. Здравјето на животната средина и јавното здравје се едно исто!, рече Смит.

  Повеќе од 750 луѓе во испитувањето одговараа на едноставни прашања за осаменоста, пренатрупаноста, социјалната вклученост и контактот со природата трипати на ден во текот на две недели. Така, 16.600 одговори на прашања „Дали се чувствувате добродојдени меѓу луѓето околу вас“ и „Можете ли да ги видите дрвјата сега“ беа надополнети со параметрите – возраст, етничка припадност, образование и занимања.

  – Одамна е познато дека пристапот до природната средина може да поттикне друштвени интеракции и поврзување. Овој труд додава тежина на постоечките докази за нашето претпочитање на природната средина и потенцијалните придобивки за општеството, рече Кристофер Гидлоу, професор по применети здравствени истражувања на Универзитетот Стафордшир.

  Архитектката и член на истражувачкиот тим, Јохана Гибонс смета дека градовите се живеалишта што растат со голема брзина.

  – Затоа треба да создадеме урбани живеалишта каде што луѓето ќе можат да напредуваат. Природата е клучна компонента за тоа бидејќи, верувам, длабоко во нашите души има вистински врски со силите на природата!, истакна Гибонс.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 5 часа

  Чествување на Богојавление во Ростуше и на Радика

  Гостиварпред 11 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Следува влажен и студен бран со снег и голомразица

  Вестипред 16 часа

  Учениците на продолжен распуст, УНИЦЕФ повика затворањето на училиштата да биде привремена мерка

  Вестипред 17 часа

  Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи

  Македонијапред 17 часа

  Најстудено во Маврови Анови, најмногу снег на Попова Шапка

  Вестипред 18 часа

  Православните верници слават Водици, голем христијански празник

  Гостиварпред 1 ден

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Македонијапред 1 ден

  Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во земјава

  Вестипред 1 ден

  Ковид-19: Рекорди во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

  Гостиварпред 1 ден

  Пазарен ден во Гостивар: Богата понуда, малку купувачи-јануари го тенчи семејниот буџет

  Вестипред 1 ден

  За влез во Шведска повеќе не е неопходен негативен ПЦР тест

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Вестипред 7 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 7 дена

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 15 часа

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 6 дена

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 11 часа

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена