Поврзи се со нас

Спорт

„Екс-Ју“ регионот се‘ уште без шампион во АБА лигата, Партизан-Црвена звезда 2:2

Објавено

на

Новиот шампион во Јадранската АБА лига ќе го решава „мајсторка“! Кошаркарите на Црвена звезда по вторпат го искористија домашниот терен во салата „Александар Николиќ“ совладувајќи го Партизан со резултат 68:56 во меч во кој речиси цело време водеа. Тензичната атмосфера на трибините кулминираше пред самиот крај кога настана хаос, навивачите се степаа и низа предмети летаа на подот. Судиите најпрвин побараа да се испразни трибината, но натпреварот сепак се одигра до крај. Со овој триумф избраниците на Душко Ивановиќ изедначија во серијата на 2-2 во победи и ја спасија втората „меч-топка“ што ја имаше Партизан како гостин.

Црвена звезда ја предводеше Факундо Кампако со 21 поен со по четири скока и асистенции, Огњен Добриќ постигна 14 со седум скока, а Петрушев имаше 10. Во редовите на Партизан најдобар беше Ексум со 12 поени и 10 скока, а двоцифрени беа Пантер и Аврмаовиќ со по 10 поен.

Одлуката за новиот шампион на Јадранот ќе биде донесена в четврток во „Штарк Арена“ од 20 часот, а домаќин ќе биде тимот на Жељко Обрадовиќ.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена