Поврзи се со нас

Спорт

По 10 години пехарот од Јадранската лига се врати кај „црно-белите“ Партизан – Црвена звезда 3:2

Објавено

на

Кошаркарите на Партизан се шампиони во регионалната АБА лига по триумфот во големото финале над Црвена звезда во петтиот натпревар од 96:85.

Во фантастичната атмосфера во Штарк Арената, која и официјално го собори рекордот на АБА-лигата, откако на одлучувачкиот натпревар присуствуваа над 22.198 гледачи, црно-белите ја крунисаа одличната сезона.

Носени од гласната поддршка од трибините, црно-белите одиграа агресивно од стартот и многу брзо стигнаа до забележлива предност во првиот дел. Звезда најде ритам и почна да ги следи црно-белите во третиот период. Но, не се снајде во самата завршница кога Урош Трифуновиќ, Зек Ледеј и Данте Егзум со атрактивно забивање едноставно ги фрлија во транс своите навивачи за недостижна предност и конечни 96:85.

Душко Ивановиќ „залута“, барајќи ја идеалната петорка, додека Кевин Пантер го одигра натпреварот на сезоната со 32 поени и пет скока, кој беше прогласен за МВП на плеј-офот.

Ова е прва титула за црно-белите по 10 години во регионалната лига, а на Звезда заврши четиригодишната доминација. Партизан е најтрофеен во Јадранската лига со 7 титули.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 20 минути

Гостивар-Напади и закани во двор, на автобуска станица…

Македонијапред 49 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 1 час

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 6 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 7 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 1 ден

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена