Поврзи се со нас

Спорт

Германија нов Светски шампион во кошарка

Објавено

на

Кошаркарската репрезентација на Германија го освои златниот медал на Светското првенство, откако во финалето во Манила ја совлада селекцијата на Србија со 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20).

Германија за прв пат во историјата го освои златниот медал на СП. Ова е втор медал за Германија на светските првенства по бронзениот медал на СП 2002 во Индијанаполис.

Денис Шридер ги предводеше германците со 28 поени, а Франц Вагнер додаде 19. Кај србите најефикасен беше Алекса Аврамовиќ, кој постигна 21 поен, додека Богдан Богдановиќ додаде 17.

Србија го отвори натпреварот со тројката на Стефан Јовиќ, а потоа Никола Јовиќ погоди за 5:0. Во третата минута се повреди Огњен Добриќ кој скокна на ногата на Данијела Тис. Потоа го напушти теренот и во придружба на докторот замина во соблекувалната. Германија го промени резултатот на 7:7 со серија 7:2. Репрезентациите потоа водеа наизменично, првата четвртина „орлите“ ја добија во своја корист со резултат 26:23.

Србија водеше со 28:23 на стартот од втората четвртина, но во 13. минута Германија со серија од 7:0 го сврте резултатот на 30:28. Потоа се играше поен за поен, а екипите наизменично се менуваа во водство. Првото полувреме заврши со резултат 47:47.

На стартот од третата четвртина се играше поен за поен, а Германија во 24. минута дојде до предност од 55:51. Избраниците на Светислав Пешиќ во третата четвртина постигнаа само шест поени за осум и пол минути, а тоа го искористи Германија и поведе со 64:53. Само минута подоцна беше 67:55 за Германија, а третата четвртина заврши со резултат 69:57.

Србија го намали водството на Германија на 71:64 со поените на Аврамовиќ и Петрушев во 33. минута. Србија од минута во минута ја „топеше“ предноста на противникот, а на 39 секунди до крајот беше 79:77 за „панцерите“. Сепак, Германија успеа да го задржи водството и да победи со 83:77.

Бронзениот медал го освои селекцијата на Канада која во мечот за третото место по продолжение 127:118 ги совлада САД.

СП се одржа во Јапонија, Индонезија и Филипини. Следното СП ќе се одржи во 2027 година во Катар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена