Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар и Тетово со најмногу заболени од грип

Објавено

на

Институтот за јавно здравје информира дека во периодот од 7 до 13.11.2022, во се пријавени 15 случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип, соодветно за овој период од сезоната, на исто ниво во споредба со минатата недела, намалено во однос на минатата сезона и просекот.

Заболените лица се регистрирани во Гостивар – 12, Тетово – 2 и Струмица – 1.

Во однос на возраста, од 15-64 години регистрирани се 13 лица и кај возрасните групи од 5-14 и над 65 години – по 1.

Вкупно од почетокот на сезоната пријавени се 91 случај. Најголем број се пријавени во Тетово (38) и Гостивар (32). Во однос на возраста, најголем број е пријавен кај најголемата возрасна група од 15-64 години – 62 заболени.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена