fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар и Витина, Косово со можни заеднички проекти финансирани од ЕУ

Објавено

на

  Градоначалниците на Општина Гостивар, Арбен Таравари и Општина Витина (Косово), Сокол Алити денес остварија средба и разговараа за можностите за соработка на повеќе нивоа.

  „Посебно задоволство ми е што го имаме за гостин Сокол Алити, со кого разговаравме за натамошна соработка на ниво на образование, култура и евентуални инвестици на на тамошни бизнисмени, со оглед дека Витина е еден од најразвиените земјоделски региони во Косово. Разгледуваме можности и за евентуално соработка и заедничко аплицирање за проекти на Европската Унија“, изјави Таравари.

  И гостинот ги потврди заложбите за развивање на соработка и партнерство меѓу двете општини.

  „Чест ми е што сум во посета на Гостивар, на средба со градоначалникот. Верувам дека во иднина ќе имаме цврста соработка и ќе градиме добро партнерство. Ние веќе имаме искуство со прекугранична соработка со Куманово и Крива Паланка, а би сакале да спроведуваме проекти и со Гостивар“, рече Алити.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 51 минута

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 3 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 5 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 6 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 22 часа

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 23 часа

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 23 часа

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар мора да го победи ТФТ во Скопје за пласман во Плеј-оф

  Рецептипред 1 ден

  Пилешко со зелка и тиквици-вкусно, хранливо и соодветно за кето диета

  Гостиварпред 1 ден

  Сончево и топло, попладне ќе има пороен дожд и грмежи

  Животпред 2 дена

  ИНТЕРВЈУ со Д-р Виолета Зафировска Николовска, специјалист по семејна медицина

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Спортпред 7 дена

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена