Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар и Витина, Косово со можни заеднички проекти финансирани од ЕУ

Објавено

на

Градоначалниците на Општина Гостивар, Арбен Таравари и Општина Витина (Косово), Сокол Алити денес остварија средба и разговараа за можностите за соработка на повеќе нивоа.

„Посебно задоволство ми е што го имаме за гостин Сокол Алити, со кого разговаравме за натамошна соработка на ниво на образование, култура и евентуални инвестици на на тамошни бизнисмени, со оглед дека Витина е еден од најразвиените земјоделски региони во Косово. Разгледуваме можности и за евентуално соработка и заедничко аплицирање за проекти на Европската Унија“, изјави Таравари.

И гостинот ги потврди заложбите за развивање на соработка и партнерство меѓу двете општини.

„Чест ми е што сум во посета на Гостивар, на средба со градоначалникот. Верувам дека во иднина ќе имаме цврста соработка и ќе градиме добро партнерство. Ние веќе имаме искуство со прекугранична соработка со Куманово и Крива Паланка, а би сакале да спроведуваме проекти и со Гостивар“, рече Алити.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена