Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварските пожарникари со турските колеги, извлекле преживеано лице под урнатините од земјотресот

Објавено

на

Групата пожарникари од гостиварската Противпожарна единица кои помагаа во спасувачките мисии по катастрофалниот земјотрес во Турција, се вратија дома. Осумте пожарникари од Гостивар поминаа околу една недела во градот Кахраман Мараш, кој беше епицентар на земјотресот и заедно со своите турски колеги трагаа по преживеани под урнатините. Велат состојбата таму била многу тешка, глетките страотни, а тие се обиделе да дадат се‘ од себе и да помогнат најмногу што можат.

Пожарникарите денес беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари.

„Во тие критични периоди по земјотресот нашите пожарникари дадоа свој придонес колку што можеа, а во такви тешки состојби секаква помош е добредојдена. Им се заблагодарив во мое име, но и во име на сите граѓани на Гостивар. Се надевам на следната седница на Советот на Општина Гостивар да иницирам да им се додели една материјална награда за нивната пожртвуваност.“, рече градоначалникот.

Гостиварските пожарникари со турските колеги, успеале да извлечат преживеано лице под урната зграда.

„Бевме во подрачјето кое беше најпогодено во земјотресот со најмногу урнати згради. Работевме со екипа пожарникари од тоа место и помагавме колку што можевме. Извадивме еден преживеан под урнатините и пет мртви тела“, кажа еден од пожарникарите, Арменд Емра.

Според последните податоци, над 40.600 луѓе загинаа во силниот земјотрес што ја потресе Турција на 6 февруари. Потрагата по преживеани и жртви од вчера е прекината, а тимовите за уривање почнаа да ги расчистуваат урнатините,

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 9 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 10 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 11 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 11 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 14 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 15 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 15 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена