Поврзи се со нас

Гостивар

Градинката „Пролет“ во Гостивар ќе добие енергетски ефикасна фасада

Објавено

на

Во тек се работите за поставување на нова фасада на објектот „Пролет“ во склоп на јавните градинки „Детска радост“ во Гостивар. Со овој проект, за чија реализација се издвојуваат 2,2 милиони денари преку дотации, зградата ќе добие енергетски ефикасна фасада.

„Новата фасада ќе ги исполнува стандардите за постигнување енергетска ефикасност, ќе има модерен изглед изменет во специфичен визуелен и естетски стил. Сето ова е направено за децата и наставниците да ја имаат вистинската удобност при престој.“, соопштија од локалната самоуправа.

Според информациите кои ги добивме од управата на градинките, фасадата ќе биде комплетирана во првата половина на декември.

Претходно во објектот „Пролет“ целосно беа реновирани тоалетите, вкупно шест, со зафат вреден 1,1 милион денари. Вработените добија нови униформи и обувки, а до крајот на годината се најавува реконструирање на столаријата во објектот „Цветови“, каде во  меѓувреме течат работите за доизградба на нов дел и проширување на капацитетот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 38 минути

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 2 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 2 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 4 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 5 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 6 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 8 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена