Поврзи се со нас

Технологија

GTA V го слави својот десетти роденден

Објавено

на

Поминаа точно десет години откако видео играта Grand Theft Auto V пристигна на PlayStation 3 и Xbox 360. Во објава на Twitter, Rockstar Games им се заблагодари на фановите, нарекувајќи ги „причината што GTA V напредуваше на толку многу генерации на конзоли“.

На играта, чии протагонисти се Мајкл, Френклин и Тревор, и беа потребни само три дена по објавувањето во 2013 година за да ја премине границата од 1 милијарда долари, побрзо од која било друга игра во историјата и најмногу што Rockstar некогаш заработил. Играта и денес урива рекорди и е број еден во продажба и до денес е продадена во 185 милиони примероци. Според извештајот на Take-Two Interactive, GTA 5 генерирала приход од 7,7 милијарди долари за компанијата.

Минатата недела, компанијата го објави пристигнувањето на нови содржини за GTA Online во чест на годишнината: нови костуми, оружје со тематски финиш, дополнителни режими на игра, автомобил Bravado Hotring Hellfire за членовите на GTA+, како и неколку други бонуси и колекционерски предмети во рамките на одредени мисии.

По првото издание на играта, Rockstar ја објави GTA V на две следни генерации на Xbox и PlayStation, додавајќи различни работи, вклучувајќи ја и релативно неодамна пристигнатата поддршка за следење зраци.

На денот кога една од нивните најпопуларни игри го слави својот десетти роденден, сè уште не знаеме многу за неговото продолжение. Покрај 90-те минути од играта кои беа објавени во видео формат, покрај оригиналниот код, од хакери – ништо не се знае за новата GTA VI. Се надеваме дека наскоро ќе добиеме повеќе информации.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 9 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 11 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 13 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 14 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 15 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 18 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена