Поврзи се со нас

Технологија

Safari стана вториот најпопуларен веб прелистувач во Светот

Објавено

на

Safari стана вториот најпопуларен интернет прелистувач во светот. Најновите податоци покажуваат дека Chrome е неприкосновен лидер на десктоп компјутерите, со 61,1 отсто пазарен удел. Safari е втор со удел од 14,45 отсто, а потоа следат Edge, Firefox и Opera, кои имаат 10,77 отсто, 6,04 отсто и 5,31 отсто од пазарот, соодветно.

Донекаде слична е ситуацијата и на мобилните уреди, каде доминира Chrome со 64,82 отсто удел, додека Safari има 24,82 отсто. Интересно е што Edge и Firefox не се појавуваат на оваа листа. Наместо тоа, Samsung Internet, UC Browser и Opera го обезбедија третото, четвртото и петтото место со пазарни удели од 4,3 отсто, 1,81 отсто и 1,75 отсто, соодветно.

Низ сите платформи, Chrome одржува доминантен пазарен удел од 62,55 проценти, што го прави јасен лидер. Следува Safari со 20,5 проценти. Edge, Opera и Firefox ја заокружуваат првата петорка, со пазарни удели од 5,28 проценти, 3,22 проценти и 2,8 проценти.  Овие резултати покажуваат дека додека повеќето корисници на Mac и iPhone остануваат лојални на Safari, Chrome останува префериран веб – прелистувач за корисниците на Android и Windows.

Ќе биде интересно да се следат овие статистики во наредните месеци, бидејќи Мајкрософт ги имплементираше ChatGPT способностите во Edge и како резултат на тоа, за само неколку месеци доби десетици милиони корисници, односно сега има повеќе од 300 милиони активни корисници на месечна основа.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 3 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 6 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 9 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 10 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 дена

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена