Поврзи се со нас

Рецепти

Гурмански ручек: Малку поинакви ќофтиња…похувани и полнети со кашкавал

Објавено

на

Додека размислувате што да подготвите за неделниот ручек денес, ѕирнете го овој рецепт, можеби ќе ви „фати око“ . Ако ги имате и потебните состојки дома, тогаш воопшто немојте да се двоумите, засукајте ракави и направете похувани ќофтиња со кашкавал.

Состојки:

650 гр мелено месо

1 кромид

1 јајце

1 лута пиперка

150 гр кашкавал

150 гр презла

Сол, бибер, магдонос

Масло

 

Подготовка:

Најпрво на малку масло пропржете го ситно исецканиот кромид, па додадете ја сецканата лута пиперка. Откако ќе се пропржи додадете ја смесата во меленото месо, па ставете ги и јајцето, зачините и две-три лажици презла. Добро измешајте.

Намрсете ги рацете и од смесата формирајте топчиња, во средина ставете парче кашкавал па формирајте ќофте. Повторете ја постапката додека не се потроши целата количина. Потоа ќофтињата извалкајте ги во преостанатата презла и пржете ги во тава со загреано масло, од двете страни додека не заруменат.

Може да ги сервирате со салата или било која врска на сос (тартар, сос од печурки, доматен сос итн)

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена