Поврзи се со нас

Гостивар

ХЕС Маврово лани го надмина планот за производство на струја, 2023-та старт во добра кондиција

Објавено

на

Најголемиот хидроенергетски систем во Македонија, ХЕС Маврово, минатата година произведе повеќе струја од планираното. Податоците од оваа подружница на ЕСМ покажуваат дека за 2022-ра биле предвидени 210.029,59 мегавати струја, а мавровските хидроцентрали произвеле 368.177,19.

„Производството на електрична енергија лани е натфрлено и изнесува 175,30%. Надминување на планот имаше и во 2021-ва, кога процентот изнесуваше 192,42%. Резервите на вода во акумулацијата зависат од тоа каква е хидролошката година, нешто што ние го следиме постојано, ги регистрираме сите врнежи од дожд и снег и за минатата, може да кажеме дека беше релативно сушна година. Во 2022-ра сме регистрирале 106 денови со врнежи од дожд со вкупно воден талог од 861,50 милиметри на метар квадратен и 32 дена со врнежи од снег со вкупна висина на снегот од 270 сантиметри. Споредено со годините наназад, ланската е со помалку врнежи и од дожд и од снег, но со добра количина на воден талог.“, вели директорот на ХЕС „Маврово“, Ѓорѓи Божиноски.

Во годишниот план за 2023-та ХЕС Маврово планира производство на 335.335,46 мегавати електрична енергија.

„Ние, покрај Хидрометеоролошкиот завод сме единствените во земјава што вршиме мерење на висина на снегот, како и тежината. Со тоа определуваме колкава е резервата на вода во снегот. Моментално имаме 97.681.500 метри кубни вода резерви во снегот. Оваа календарска година ја почнавме со кота 1.215.96 метри надморска висина или резерва на вода 76.675.100 метри кубни. Претворено во енергија тоа е 94.465.500 киловат часови струја, што е за разлика од лани многу подобро. Котата е 6 метри повиска од лани. Сите девет агрегати се во одлична кондиција, подготвени да работат според потребите.“, вели Божиноски.

Освен редовните активности за одржување и ремонт на капацитетите, годинава ХЕС Маврово ќе биде вклучен во третата фаза на ревитализација на хидропотенцијалот, која има вкупна вредност од 36 милиони евра. Во тие рамки ќе се обновува турбинската опрема на хидроцентралите и критичните точки од градежен аспект. Како што информираат од компанијата, со ревитализацијата на турбинската опрема на ХЕЦ Врбен ќе се добие зголемување на инсталирана моќност 20-25%. Во рамки на проектот се прави и студија за Аџина река и други еколошки аспекти за Горнорадичкиот довод, во вредност од околу 200.000 евра.

Лани, ХЕС Маврово, кој е еден од најголемите и најсложените во македонскиот електроенергетски систем, прослави 65 години постоење. Во склоп на системот функционираат трите хидроелектрани Вруток, Врбен и Равен со вкупна инсталирана моќност од 199,4 мегавати или 42% од вкупната инсталираност на хидрокапацитетите во земјава.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 11 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 12 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 13 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 15 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 15 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 16 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена