Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар на најубав начин им ја честита Новата година на гостиварци – По две продолженија го „скрши“ Еуро Никел

Објавено

на

Во еден од најдраматичните натпревари сезонава кошаркарите на Гостивар по две продолженија излегоа како победници во дерби пресметката против вицепрвакот Еуроникел (106-105).

Гостите подобро го отворија мечот, добивајќи ја првата четвртина, но домашниот тим се реваншираше во вториот период и на пауза замина со предност од 48-45.

Драмата започна со почетокот на второто полувреме, во неизвесна и израмнета игра третиот период беше изедначен, додека во последниот период гостиварци не ја искористија предноста која се стопи до крајот на натпреварот, можеа домаќините да го одлучат натпреварот во последните секунди, но на 78-79 Тодоровиќ погоди само едно од двете слободни фрлања за да се премине во продолжение. Кавадарчани има +3 на 10 секунди пред истекот на продолжението, но токму Тодоровиќ погоди за три, за 91-91, и екстра нови 5 минути. Во кои Гостивар беше поприсебен и на огромна радост на присутната публика во Младост го добија натпреварот со конечни 106-105.

Марјан Јанески со 30 поени беше најефикасен кај Гостивар, Ворку реализира 18, Ефремовски 15, Тодоровиќ 13, Дејли 12 поени. Силаџи запиша 8, Ре.Димитриевски 7 и Лефковски 3 поени.

Дарко Соколов со 30 поени и 13 скока беше убедливо најдобар кај Еуро Никел.

Со денешната победа КК Гостивар има скор од 7 победи и 5 порази, по што следи зимската пауза.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена