Поврзи се со нас

Гостивар

Кои се Марија и Марко, неуморните спикери што ги читаат вестите на Gostivarpress.mk?

Објавено

на

Драги читатели, како што веќе знаете од пред извесен период Gostivarpress.mk започна со емитување на аудио верзија на вестите. Ја увидовме потребата од воведување таква новина, со цел олеснување на пристапот до медиумски содржини за луѓето со попреченост и останатите ранливи категории, да им овозможиме правовремено и точно информирање без дополнителни асистенции, слободен пристап до сите информации и вести со што би им помогнале да го креираат своето мислење, а и како нова олеснителна можност за публиката да ги следи нашите медиумски содржини во разни ситуации.. (при возење автомобил, велосипед, по улица, во јавен превоз, додека пазарува или врши други домашни работи, без да ја менува својата рутина…) што ја прави оваа мултитаскинг идеја модерна и во тек со потребите на денешниот свет.

Но, кои се Марија и Марко неуморните спикери што ги читаат вестите на Gostivarpress.mk?

Милозвучните гласови на Марија и Марко се всушност синтетички гласови кои се напојуваат врз база на модерната вештачка интелигенција (ВИ). Буквално, дигитални роботи создадени за машинско учење кои можат да генерираат говор со природна интонација и вистински акценти, кои обработуваат стотици часови гласовни снимки од вистински изведувачи и потоа учат да зборуваат врз основа на аудио снимките, на кои им се потребни три до пет секунди да го прочитаат текстот и изговорат. Звучи неверојатно, нели?! Искрено, и за тимот кој работеше на целиот овој проект за интегрирање на ВИ на Gostivarpress.mk делуваше неверојатно и малку зачудувачки од брзината на учење, самокорекцијата, прилагодувањето и разбирањето на нештата од страна на „Марија и Марко“.

Инаку, ова е прв ваков проект во Македонија каде вештачката интелигенција се користи во медиумското работење, односно за говорно читање на вести и информирање со помош на ВИ на македонски јазик применувајќи кирилично писмо, што не прави особено горди. Развиено во соработка со компанија од САД, дел од иницијативата – Иновативни производи и пристапи за зголемување на медиумската писменост, за што нашиот медиум доби награда во проектот „Култивирање на локални независни медиуми во Западен Балкан“ (CLIMB).

Како медиумска организација секогаш работиме кон подобрување на услугите за вас, нашите читатели, со што сакаме да дадеме свој придонес во подигнување на професионалните новинарски и медиумски стандарди. Така ќе продолжиме и во иднина. Ви благодариме на довербата и поддршката.

Крај.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена