Поврзи се со нас

Занимливости

Кој колку време ужива на трпеза?…Французите се шампиони, Американците на дното

Објавено

на

Французите се „прваци“ за најдолго уживање во храната, оброкот и трпезата. Веднаш зад Франција се Италија, Грција и Шпанија со неколку минути помалку.

Времето што еден Французин во просек го минува на маса во денот е два часа и 13 минути – имајќи ги предвид само ручекот и вечерата. За споредба, следејќи ги наводите, Американците се на дното на рангирањето – тие ручаат и вечераат вкупно час и две минути, т.е. повеќе од двојно побрзо од жителите на Франција, според истражување на Организацијата за економска соработка и развој.

Анализата одговара: Зошто е тоа така?

Како прво – менито е дијахронично, т.е. јадењата се служат последователно, за разлика од тн. синхроно мени, каде што уште на почетокот сѐ е на масата, со што се скратува времето за јадење. Излегува дека дури и на ограничената пауза од работа попладне, Французите нарачуваат најмалку два дела од оброкот, во просек, бирајќи меѓу салата, главниот дел и десерт.

Натаму, второ – за Французите храната е основен дел од нивниот социјален живот. Според нив, ако се јаде „на нога“ и не се седне на маса со пријател/-ка и сл., Французите „тоа воопшто не го сметаат за оброк“, сметаат познавачите.

И, трето, но не и најмалку важно – ручекот во 13 часот е правило, т.е. „неотуѓиво право“ за половината Французи… Како и за само 18 отсто од Британците, за споредба.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена